Сьогодні, 8 червня, команда НАДПУ провела збори членів асоціації. Обговорювалися питання роботи асоціації на наступні пів року, а саме:
Долучення команди НАДПУ та представників добувної галузі до розв’язання питання обрахунку вартості спецдозволу на користування надрами.
Що саме мається на увазі. Ми маємо працювати над тим, щоби уникнути необгрунтованого збільшення розміру збору та початкової ціни, запропонувати можливість розстрочення або відтермінування сплати всієї суми і тд.
Чому ситуація наразі важлива і потребує термінового розв‘язання. Оскільки відтепер спецдозволи є «наскрізними» і включають в себе відразу весь комплекс видів робіт з надрокористування (геологічне вивчення, дослідно-промислова розробка з подальшим видобуванням), відповідно планується значно збільшити і розмір збору за надання спецдозволу та його початкової ціни на аукціоні.
Що це нам дасть? По-перше, надрокористувач платить за «кота в мішку», а, по-друге, жоден іноземний інвестор не зайде на українські родовища за таких умов.
2. Необхідність перегляду та скасування неактуальних грифів секретності на відомостях про запаси корисних копалин.
Це питання команда НАДПУ порушує вже не перший рік. Усе почалося у 2020 році, коли наша команда ініціювала перегляд і, у разі доцільності, редагування пунктів 2.6.5 та 2.6.6 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБУ від 23.12.2020 № 383, якими засекречено інформацію у сфері надрокористування, зокрема – про запаси стратегічно важливої мінеральної сировини. В результаті вдалося домогтися ухвалення пункту 4 рішення РНБО від 19 березня 2021 року, введеного в дію Указом Президента від 19.03.2021 № 122, яким доручено це питання держекспертам з держтаємниць в Міндовкілля та Мінекономіки.
У 2022 році процес зупинився. І тільки тепер знову починаються якісь зрушення у цьому процесі. До справи долучилася заступниця міністра економіки Надія Бігун.
Ми іноформуватимемо вас про будь-які зміни щодо цього питання.
3. ESG-стандарти у діяльності видобувних компаній України.
Навіть попри війну, це питання залишається чи не найголовнішим.
Запитаєте, що таке ESG?
ESG розшифровується як «екологія, соціальна політика та корпоративне управління». У широкому сенсі – це сталий розвиток комерційної діяльності, що будується на наступних принципах:
1. відповідальне ставлення до довкілля (англ., E – environment);
2. висока соціальна відповідальність (англ., S – social);
3. висока якість корпоративного управління (англ., G – governance).
Чи це актуально? Авжеж. І це питання теж було обговорено. Що вже зроблено, що ще попереду.
Що обговорили ще: необхідність врахування інтересів надрокористувачів у редакції законопроєкту «Про відходи видобувної промисловості».
Залишайтеся з НАДПУ! Ми – ваш п‘ятий елемент у сфері надрокористування!