Останній квартал року є часом не лише святкових приготувань та надзвичайно кропіткої роботи бізнесу над річною фінансовою звітністю, але і часом розробки стратегій та передбачень на наступний рік. Відтак, одним з найбільш авторитетних прогнозистів є The Economist Intelligence Unit – підрозділ легендарного бізнес-видання, що займається виготовленням так званих «аутлуків» на наступний рік. Наша команда підготувала короткий аналіз тієї частини прогнозу на 2025 рік, що присвячена природним ресурсам та корисним копалинам.
Після трьох років крайньої нестабільності, ціни на сировинні товари у 2025-му мають загалом стабілізуватися. Це видиме затишшя може здатися несподіваним, враховуючи численні геополітичні виклики, що впливають на глобальну економіку. Серед них — несприятливі погодні умови, загострення конфлікту на Близькому Сході та різке зростання фрахтових ставок через порушення морських маршрутів через Суецький та Панамський канали. Проте ця стабілізація цін у 2024 році приховує те, що обіцяє бути насиченим подіями роком, коли ринки залишатимуться мінливими у короткостроковій перспективі, перш ніж на перший план вийдуть довгострокові тенденції, особливо ті, що пов’язані з «зеленою» трансформацією.
Зелена трансформація стане драйвером зростання цін на базові метали до кінця 2024 року
Очікується, що індекс цін на базові метали зросте в середньому на 3% у 2025 році, після падіння більше, ніж на 11% у 2024-му, адже зелена трансформація підтримає зростання попиту на критичні мінерали. Навіть для таких металів, як нікель, який у 2025 році зазнає значного річного зниження, ціни піднімуться відносно рівня кінця 2024 року. Попри активне збільшення поставок з боку виробників, що призведе до надлишку на ринку у 2025 році, низькі запаси робитимуть нікель вразливим до зривів у ланцюгах постачання. Запаси на складах Лондонської біржі металів (LME) залишаються на низькому рівні за історичними мірками, і доступність нікелю класу 1 буде обмеженою через рішення кінцевих споживачів уникати використання російської сировини.
Дії РФ на ринку також суттєво вплинуть на ціну алюмінію, який, як ми прогнозуємо, зросте майже на п’яту частину протягом року. Запаси на складах Лондонської біржі металів (LME) залишаються низькими і можуть перебільшувати доступність металу для споживачів, оскільки багато кінцевих користувачів уникають використання російського алюмінію, який наразі становить близько чотирьох п’ятих постачання на складах LME. Прогнозований дефіцит на ринку (перевищення попиту над виробництвом) у 2025 році буде значно меншим, ніж у 2021 та 2022 роках, але запаси зменшуватимуться, а надлишки спрямовуватимуться до Азії через повільне економічне відновлення в Європі.
Хоча інвестиції в підтримку планів декарбонізації продовжать підтримувати ціни на нікель і мідь — ключові компоненти «зеленої» трансформації — жорстка монетарна політика у розвинених країнах буде стримувати споживчі витрати та попит на житло у 2025-му, особливо в першій половині року. Слабка будівельна активність у Китаї обмежить значне відновлення цін на мідь. Проте ризики для прогнозів щодо цін на мідь зміщені в бік зростання через можливі перебої з постачанням, особливо в Південній Америці. Ціни на мідь і нікель можуть різко зрости з 2025 року, але побоювання щодо дефіциту, викликаного зростаючим попитом на акумулятори для електромобілів, можуть підвищити ціни швидше, ніж очікується.
Ціни на енергоносії, окрім нафти, у 2025 році знижуватимуться
У 2024 році ціни на вуглеводні здебільшого рухатимуться у протилежному напрямку від цін на промислову сировину та аграрну продукцію. Очікується, що середня ціна на природний газ у Європі знизиться на п’яту частину після падіння більше, ніж на дві третини у 2024 році, в основному через скорочення попиту, особливо у промисловості. Однак періодично можливі стрибки цін через занепокоєння на ринку щодо безпеки глобальних ланцюгів постачання на фоні зростання геополітичної напруженості, зокрема, через війну між Ізраїлем і ХАМАС. Попри це, ціни залишатимуться на історично високому рівні, обмежуючи значне відновлення попиту в промисловості.
Сильний попит на скраплений природний газ (ЗПГ) у Європі підвищить ціни у США з їх поточного низького рівня та стримуватиме падіння цін на СПГ. Ціни на вугілля продовжать знижуватись, доки рівень запасів газу в Європі залишатиметься на сезонно високому рівні, а поставки СПГ продовжуватимуть надходити на континент, обмежуючи дефіцит газових постачань у Європі.
Відхиляючись від загальної тенденції, принаймні у 2025 році, ціни на нафту залишатимуться на стабільному рівні. США наростили виробництво та експорт, а світовий ринок знову вийшов на профіцит (виробництво перевищує попит). Проте, оскільки Саудівська Аравія навряд чи суттєво збільшить видобуток цього року, а інші члени ОПЕК також впроваджують добровільні скорочення, ринок періодично повертатиметься до дефіциту, що обмежить зниження прогнозів цін на нафту. Глобальний попит на нафту також стане підтримкою для цін і, за прогнозами, досягне рекордних рівнів у 2025 році та в наступні роки, оскільки споживання у країнах, що розвиваються, продовжує зростати. Підвищені геополітичні ризики, пов’язані з війною між Ізраїлем та ХАМАС, також можуть призвести до чергового різкого зростання цін. Хоча очікується, що ціни на нафту залишаться волатильними, вони здебільшого торгуватимуться на рівні близько $80 за барель, що відповідає рівню початку року.