СЬОГОДНІ, 4 ГРУДНЯ О 15:30, ВІДБУДЕТЬСЯ ЗАСІДАННЯ КОМІТЕТУ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ.

Сьогодні, 4 грудня о 15:30, відбудеться засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.

Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування проведе чергове засідання в режимі відеоконференції. Під час засідання буде розглянуто проект Закону про управління відходами видобувної промисловості (реєстр. № 12180 від 05.11.2024), внесений Кабінетом Міністрів України.

Розгляд цього законопроекту є важливим кроком у вдосконаленні управління відходами в галузі видобувної промисловості та зменшенні і запобіганні аваріям і негативному впливу на навколишнє середовище , здоров’я та безпеку людей. Проект містить складний механізм отримання дозволів на об’єкти управління відходами, передбачає систему контролю за дотриманням законодавства в цій сфері та відповідні штрафи.

Разом із тим, низка положень проекту викликає тривогу серед надрокористувачів. Зокрема, розміри штрафів є колосальними — аж до 60 мінімальних зарплат (навіть за неподання звітності передбачено штраф у 50 мінімальних зарплат), і за повторне порушення протягом року штрафи можуть бути подвоєні.

Найголовніше, що законопроект зобов’язує підприємства добувної промисловості, які виступають операторами об’єктів управління відходами, вносити фінансове забезпечення для гарантування виконання зобов’язань щодо пост-експлуатаційних заходів, таких як закриття об’єкта, рекультивація та моніторинг після закриття.

Експерти НАДПУ, які брали участь у створенні проекту, неодноразово наголошували на тому, що добувачі корисних копалин вже несуть значне фіскальне навантаження через сплату екологічного податку за розміщення відходів гірничої промисловості. До того ж, цей податок було збільшено без належного обговорення з бізнесом через ухвалення законопроекту №5600, а сьогодні 45% надходжень від цього податку йдуть до загального фонду держбюджету, а не на цільові екологічні потреби.

Асоціація, враховуючи, що запровадження фінансового забезпечення є частиною євроінтеграційних зобов’язань України, запропонувала впровадити виважений розмір і механізм такого забезпечення та одночасно скасувати податок. Порівняльний аналіз міжнародного досвіду показує, що в країнах з розвинутою гірничою галуззю, таких як Україна, фінансове забезпечення і дублюючі податки не застосовуються одночасно.

Тому Асоціація продовжує вести діалог із законотворцями, аби досягти справедливих і збалансованих умов для добувної промисловості, яка є однією з ключових галузей нашої економіки.

Запрошуємо зацікавлених осіб слідкувати за перебігом засідання!