СЬОГОДНІ, 04.12.2024, ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ ПРИЙНЯТО В ЦІЛОМУ ЗАКОНОПРОЕКТ № 9319

Сьогодні, 04.12.2024, Верховною Радою прийнято в цілому законопроект № 9319, яким, зокрема, було також відкориговано зміни у оподаткуванні з 1 січня 2025 року видобутку щебню, піску і каоліну. Нагадаємо, ці зміни було внесено у Податковий кодекс парламентом 10.10.2024 внаслідок так званого «закону про історичне підвищення податків» № 4015, який нещодавно врешті було підписано Президентом.
Хочемо звернути вашу увагу на важливі аспекти, що були обговорені під час розробки змін, а також підкреслити участь Національної асоціації добувної промисловості України в цьому процесі.
Проектом 9319 сьогодні було відкориговано порядок визначення в цілях оподаткування фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини. Відтепер передбачається брати за основу середньозважену (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціну реалізації видобутої корисної копалини за договорами постачання, але не менш як встановлені цим законом суми у доларах США за 1 тонну.
  • щодо щебню та піску зазначені суми лишилися незмінними – 6,5 та 5 доларів США відповідно. А щодо каоліну народні депутати підійшли більш детально, розділивши його на 2 підгрупи:
  • щодо копалини, яка за своїми властивостями визнана придатною для первинної переробки (збагачення), суму визначено у 120 доларів США за тонну;
  • щодо непридатної для первинної переробки (збагачення) – 40 доларів США за тонну.

Важливо те, що водночас Законом доручається Держгеонадрам спільно з ДКЗ у тримісячний строк:

  • – проаналізувати протоколи ДКЗ щодо затверджених запасів каоліну;
  • – і подати ДПС перелік таких надрокористувачів із зазначенням умов використання мінеральної сировини – «щодо її економічно ефективного видобування в частині доцільності виконання/невиконання первинної переробки (збагачення)».
Отже, варто зазначити, що зміни, що відбулися, передбачають як зменшення фактично встановлених державою мінімальних цін на каолін (порівняно з першою версією), так і посилення інструментів держави з адміністрування його оподаткування. Враховуючи це, наша Асоціація й надалі працюватиме над тим, щоб забезпечувати справедливі фіскальні умови для учасників ринку.