НАДПУ ЗАКЛИКАЄ ДЕПУТАТІВ ДООПРАЦЮВАТИ ЗАКОНОПРОЄКТ №11355 ПРО ПРОМИСЛОВЕ ЗАБРУДНЕННЯ

Національна Асоціація добувної промисловості України звертається до депутатів Верховної Ради України з проханням доопрацювати законопроєкт «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» №11355, враховуючи критичні зауваження галузі та поточну економічну ситуацію в країні.

20 червня 2024 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №11355, що має на меті імплементацію положень Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди в українське законодавство. Основна ідея документа – впровадження інтегрованого дозволу, який встановить конкретні екологічні нормативи на викиди та відходи для підприємств. Законопроєкт також передбачає визначення основних вимог до інтегрованого дозволу, переліку видів діяльності, що потребують його отримання, процедуру видачі, підстави та порядок відкликання дозволу, а також вимоги щодо обов’язкового застосування найкращих доступних технологій та методів управління.

Проте металургійні підприємства наголошують, що максимальний термін у 7 років для переходу на нові екологічні стандарти є недостатнім. Законопроєкт не враховує реальну економічну ситуацію в Україні, яка сильно постраждала через війну. Підприємства сектору ГМК зазнали значних втрат, а відсутність державної підтримки для екологічної модернізації тільки ускладнює ситуацію. Натомість у країнах ЄС процес адаптації до нових екологічних стандартів тривав близько 30 років за умови значної державної підтримки. Європейські підприємства отримали щонайменше 803,5 млрд євро державної допомоги зі структурних фондів ЄС у період 2000-2022 років, з яких майже 200 млрд євро було виділено лише у 2021-2022 роках.

Асоціація добувної промисловості закликає депутатів Верховної Ради України врахувати наступні фактори під час доопрацювання законопроєкту:

  1. Війна в Україні: Війна суттєво впливає на роботу металургійних підприємств, створюючи додаткові ризики для їхньої діяльності, включаючи загрозу фізичного знищення чи захоплення виробничих об’єктів.
  2. Європейська система підтримки бізнесу: У країнах ЄС існує розвинена система підтримки бізнесу у вигляді багатомільярдних грантів на екологічну модернізацію, що дозволило європейським підприємствам успішно адаптуватися до нових екологічних стандартів.
  3. Досвід ЄС: Досягненню поточного рівня викидів забруднюючих речовин в повітря в ЄС передувало майже 30 років впровадження модернізаційних проєктів, значна частина з яких була профінансована державним коштом. Підприємства країн-членів ЄС не стикалися з викликами такого масштабу, як воєнні дії, що суттєво впливають на економічну стабільність і розвиток.

З огляду на вищезазначене, Асоціація добувної промисловості закликає доопрацювати законопроєкт №11355 з урахуванням зауважень представників галузі та інших підприємств, щоб забезпечити його відповідність реальним умовам роботи підприємств та сприяти їхньому розвитку в умовах воєнного часу.