Коштовне каміння України

Коштовні камені України..Ви знали, що крім бурштину в нас є ще з майже півтисячі видів коштовних каменів. Якщо бути точнішим, у надрах України виявлено 420 покладів (родовищ, перспективних ділянок і рудопроявів) гемологічних матеріалів, які є сировиною для виготовлення виробів декоративно-прикладного мистецтва, вставок в ювелірні і біжутерійні прикраси, створення і поповнення колекцій різного призначення. Це – топаз, берил, кварц, бурштин, родоніт, онікс, яшма та інші [В.І. Панченко, В.В. Яковлєва. Мінерально-сировинна база гемологічних матеріалів України // Коштовне та декоративне каміння України. – № 2.-2015, С. 15-19]. 

Серед усіх цих покладів є родовища з запасами сировини промислових категорій (В+С1+С2 – міжнародні коди класів 111, 121, 122). Це Волинське родовище кварцової сировини, топазу, берилу та колекційної сировини, Головинське, Федорівське та лабрадориту, Прилуцьке – родоніту, Кур’янівське і Нагорянське – пірофілітового сланцю, Калюсикське – мармурового оніксу, Бешуйське – гагату. Більшість з них в недалекому минулому були об’єктами видобування значних обсягів гемологічної сировини, яка перероблялась державними ювелірними і гранувальними фабриками, і приносила суттєві доходи до державного та місцевих бюджетів.

Сьогодні Волинське родовище розробляється компанією Volyn Gem. Основними мінералами, що видобуваються є кварц з його різновидами, гірський кришталь, моріон, цитрин, димчастий кварц, топаз – винний, блакитний і двоколірний і берил – аквамарин, геліодор. Кристали кварцу інколи досягають величезних розмірів і мають зональне забарвлення від кольору гірського кришталю або цитрину в центрі кристалу до моріону або димчастого кварцу на його периферіях.

Зразки українських самоцвітів – окраса багатьох природничих музеїв світу.

 

Джерело: quarts.production

 

Найвідоміша колекція експонується в «Музеї коштовного і декоративного каміння» Міністерства фінансів України у смт. Хорошів Житомирської області. Експозиція музею займає п’ять залів: перший зал – це зал декоративно-облицювального каменю; у другому залі представлені найбільш характерні зразки гірських порід, які вміщують камерні пегматити, а також кристали, друзи і зростки мінералів, характерних для різних структурних зон камерних пегматитів Волинського родовища моріону; третій зал – царство різноманітних кристалів кварцу, у четвертому залі експонуються зразки дорогоцінних мінералів волинських камерних пегматитів: берили і топази. І нарешті, п’ятий зал, у якому демонструються вироби із дорогоцінного та декоративного каміння: намиста з моріону, гірського кришталю, яшми, малахіту, оніксу, підсвічники з родоніту, маріуполіту; вази із змійовика, селеніту, оніксу; шкатулочки з обсидіану, унакіту.

До речі саме тут, зберігаються найбільші за історію видобутку кристали топазу – кристал вагою у 117 кг і висотою у 82 см, видобутий у 1964 році. Унікальним (ювелірним), всесвітньо відомим кристалам топазу, які зберігаються в Музеї, присвоєні імена – “Академік Олександр Ферсман”, “Джерельце”, “Казка”, “Золоте Полісся”.

 

Джерело: static.ukrinform.com

 

Особливо слід відзначити берили України, поклади яких були відкриті в межах Волинського і Приазовського мегаблоків Українського щита. Вони представлені такими різновидами, як яскраво-зелені смарагди, зелено-блакитні аквамарини, золотисто-жовті геліодори, зелено-жовті звичайні берили, безбарвні гошеніти. Для кристалів берилу Волині характерна різноманітна гама зеленого кольору – оливково-зелений, трав’янисто-зелений. Типовими є золотисто-жовті сонячні геліодори. Рідко зустрічаються кристали ніжно-голубого кольору аквамарини та безбарвні гошеніти. У музеї в Хорошеві можна побачити і найбільший кристал берилу, який був видобутий на Волині, завдовжки 135 см та вагою 66,6 кг. Він непрозорий за рахунок великої кількості газово-рідинних включень та тріщин.

І, увага, найбільший у світі агат з вкрапленнями алмазів був видобутий в Україні. Зараз самоцвіт знаходиться на експозиції у природничому музеї Берліну. Його розмір – більше 30-ти сантиметрів. А знайдений він був на території Вінницької області біля селища Лугове Іллінецького району на місці падіння метеорита – в Іллінецькому кратері. Насправді, це один з найдавніших кратерів на Землі, який утворився 400 мільйонів років тому між двома районами Вінницької області після падіння гігантського метеорита, що досі знаходиться під 800-метровим шаром землі.

 

Джерело: www.vinnitsa.info

 

Місцеві мешканці вже встигли побудувати свої будинки із незвичного каміння, що утворилось внаслідок розплавлення граніту і містить багато цінних мінералів, а глибини, можливо, приховують справжні скарби, здатні зробити село “алмазною долиною”.

Геологи підрахували, що за різноманітністю та сумарною величиною запасів і прогнозних ресурсів корисних копалин Україна входить до першої десятки країн світу. Водночас можливості нарощування нашої мінерально-сировинної бази значні. І у відношенні коштовного каміння також. Однак пошуки, розвідка, введення в експлуатацію родовищ коштовного каміння потребує значних ресурсів, які можна залучити, зробивши сферу надрокористування інвестиційно-привабливою і прозорою. Особливо зважаючи на те, що витрати на розвідку, видобування і переробку природної сировини гемологічних матеріалів у 5-10 разів нижчі за вартість виготовлених виробів. І хто знає, можливо у надрах України знайдеться ще не один унікальний самоцвіт.

Малова Марина