Перехід від традиційної вуглеводневої енергетики до “зеленої” починається і закінчується металом. Можна сперечатися як про темпи, так і про масштаби енергетичного переходу, але критичність металів до його реалізації не викликає сумнівів. Простіше кажучи, потрібен алюміній, кобальт, мідь, нікель та літій – багато і швидко. За прогнозами світової консультаційної групи Wood Mackenzie (WoodMac), протягом наступних 15 років для задоволення зростаючих вимог до декарбонізації знадобляться інвестиції у понад 1 трильйон доларів у ключові енергетичні перехідні метали ). Разом з тим, світова гірничодобувна спільнота стурбована недостатньою підготовленістю мінерально-сировинної бази металів групи “battery elements”, що може викликати їх дефіцит та стати одним із стримуючих факторів енергетичного переходу.А поки складаються прогнози – у світі нарощується видобуток нафти. У Канадській провінції Альберта знімуть обмеження щодо видобутку нафти . Видобуток нафти в Лівії сягнув 500 тис. барелів за добу. ОПЕК та її союзники вже побоюються, що зростання Лівійського видобутку призведе до надлишків сировини на нафтовому ринку.
Україна. Кабмін затвердив продаж спецдозволів на електронних аукціонах, усі спеціальні дозволи на ділянки надр надаються за результатами відкритих електронних торгів (https://cutt.ly/LgEG3w9). Держгеонадра вкотре роблять акцент на цифровому надрокористуванні. Вода – основний критичний ресурс 21 сторіччя. Спецдозволи на дві ділянки підземних вод були продані майже за мільйон гривень. А також Державному геологічному контролю України – 80 років. Державна служба геології та надр України нагородила пам’ятними відзнаками – медалями, та грамотами за вагомий внесок у розвиток державного геологічного контролю тих, хто мав відношення до його становлення. Адже, відповідальне та безпечне надрокористування – запорука сталого розвитку галузі.
27/10/2020 р.
ЦИФРОВЕ НАДРОКОРИСТУВАННЯ – ЯК ІНСТРУМЕНТ ПУБЛІЧНОСТІ
На Українському газовому форумі очільник Держгеонадр України Роман Опімах вкотре презентував цифрові рішенні в надрокористуванні, назвавши їх впровадження одним із шляхів забезпечення прозорості вітчизняної видобувної галузі.
Одним із позитивних досягнень був названий Інвестиційний атлас надрокористувача, який уже нараховує близько 300 перспективних об’єктів для ініціювання на електронні торги. Проведено шість аукціонів та розпочато сьомий, загалом продано 36 лотів на майже 800 млн грн. Нагальним є запуск електронного кабінету надрокористувача.
Роман Опімах відмітив, що для забезпечення розміщення актуальної інформації геологічні підприємства Держгеонадр ведуть 43 реєстри, що формують Big Data. Це, зокрема, Каталог відомостей про геологічну інформацію, Державний облік родовищ та запасів корисних копалин і Державна геологічну карту України 1:200 000.
20/10/2020 р.
ВОДА НА ВАГУ ЗОЛОТА
За результатами повторного аукціону з продажу спеціальних дозволів на користування надрами (геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка) по Закарпатському і Тернопільському регіону вартість продажу двох ділянок із покладами підземних вод склала 935 тис. грн.
Інвестиційні пропозиції, ділянка “Квасний потік” та ділянка “Корифей”, розташовані у Закарпатській та Тернопільській областях відповідно. Лоти були запропоновані на електронні торги вдруге, із 50% знижкою від початкової вартості.
Світ. Дедалі більше країн заявляють про перехід до безвуглецової економіки. Японія планує стати вуглецево-нейтральною до 2050 року, скоротивши викиди парникових газів до нуля. Чинний план передбачає, що до 2030 фіскального року виробництво електроенергії на АЕС становитиме від 20% до 22%, в свою чергу СЕС та ВЕС генеруватимуть від 22% до 24%, тоді як 56% надходитиме від теплової генерації, що працює на вугіллі або скрапленому газу
Уряди провідних країн світу заявляють про підтримку нарощування власної сировинної бази критичних надр, особливо акумуляторних металів.
І ціни на основний метал 20-сторіччя – залізо залишатимуться стабільними до кінця року.
23/10/2020 р.
ПРОГНОЗ ЦІН НА ЗАЛІЗНУ РУДУ
За прогнозами Всесвітній банку ціни на залізну руду залишаються на рівні 107 дол./т до кінця 2020 року. У 2021 році очікується незначне падіння цін на залізну руду до 105 дол./т.
Ціни на руду в третьому кварталі 2020 року зросли на 25% в порівнянні зі слабкими першим і другим кварталами. Причини дві – стійке зростання попиту з боку китайських сталеливарників і загроза перебоїв в поставках.
Видобуток залізної руди в Бразилії скоротився через пандемію коронавірусу і пов’язаними з нею логістичними проблемами.
Всесвітній банк відзначає відновлення видобутку руди в Бразилії, але сумнівається в значному зростанні пропозиції в короткостроковій перспективі.
21/10/2020 р.
АВСТРАЛІЯ РОБИТЬ СТАВКУ НА КРИТИЧНІ МІНЕРАЛИ
Федеральний уряд Австралії випустив оновлене видання Австралійського атласу критичних мінералів за 2020 рік. В Атлас увійшла інформація про понад 200 потенційних інвестиційних об’єктів важливих корисних копалин, включаючи літій, кобальт, марганець, сурму, тантал, цирконій, вольфрам, ванадій та ніобій.
Він також включає ознайомлення з потенціалом Австралії щодо важливих мінеральних та рідкісноземельних елементів; профіль виробництва Австралії у порівнянні зі світовими поставками; аналіз найважливіших корисних копалин, знайдених в Австралії та агентств, що підтримують їх розвиток; і перелік усіх важливих проектів корисних копалин в Австралії з фінансуванням, інфраструктурою та деталями кадастру корисних копалин.
Проект спрямований на залучення більшої кількості інвестицій для реалізації критичних корисних копалин та нових можливостей в Австралії.