ДАЙДЖЕСТ НОВИН ЗА 20-24 ЛИСТОПАДА

Команда НАДПУ публікує тижневий дайджест новин у сфері надр

1. Українські добувні підприємства нарощують виробництво окатків

Гірничо-збагачувальні комбінати двох українських видобувних груп – “Метінвест” та Ferrexpo – започаткували нову тенденцію у виробництві окатків із вмістом заліза понад 65%. Після значного падіння минулого року вони почали нарощувати обсяги випуску цієї продукції.

Три гірничо-збагачувальні комбінати групи “Метінвест” (Північний, Центральний та Інгулецький) за підсумками січня-вересня цього року виробили 3,99 млн тон окатків. Зростання обсягів виробництва цього виду залізорудної сировини за вказаний період становить 48% у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року.

У третьому кварталі три гірничо-збагачувальні комбінати “Метінвесту” виробили 1,43 млн тон окатків або 7% більше в порівнянні до другого кварталу цього року.

Інший лідер із виробництва окатків – компанія Ferrexpo – виробила в третьому кварталі 2023 року 1,251 млн тон окатків, що на 17,3% більше порівняно з другим кварталом цього ж року. За підсумками січня-вересня 2023 року, Ferrexpo виробила 3,218 млн тон окатків.

Чому так відбувається?

Незважаючи на песимізм на глобальних ринках металопродукції, протягом липня-вересня ціни на залізорудну сировину показали зростання на китайських товарних біржах, особливо останніми тижнями. Це стало потужним стимулом для обох компаній.

2. Ціни на уран досягли нового максимуму

На цьому тижні ф’ючерси Nymex, що відстежують контракти фізичного ринку на необроблену форму урану, відому як жовтий кейк, досягли 80,25 долара за фунт. Ціни різко зросли в цьому році вперше за більш ніж п’ятнадцять років на тлі ядерного ренесансу в усьому світі, а також численних проблем виробництва.

Це запалило інтерес серед інвесторів, які отримують доступ як через акції видобувної промисловості, так і через похідні урану. Незважаючи на те, що ринок спотового урану мало торгується, за даними BMO Capital Markets, термінова ціна, яка важливіша для електростанцій, також зростає.

В чому причина зростання цін?

Підвищення цін викликано збігом кількох чинників. По-перше, ключова гірничодобувна компанія Cameco Corporation знизила свої виробничі плани через проблеми з її діяльністю в Канаді, тоді як нещодавній переворот у Нігері перервав поставки на європейські атомні станції. Також велике занепокоєння в промисловості викликає агресія Росії проти України.

По-друге, війна в Україні підштовхнула європейські країни до диверсифікації виробництва електроенергії, коли розпочався енергетичний перехід. Деякі комунальні підприємства в Європі продовжують термін служби своїх реакторів, щоб впоратися з втратою російського газу, що постачається по трубах, у той час як нарощування ядерного флоту Китаю продовжується швидкими темпами.

Відповідно до звіту Sprott Asset Management, підвищення цін на уран може зрештою спонукати виробників відновити виробництво. Цього місяця австралійська шахтарська компанія Boss Energy оголосила про перезапуск проекту, який був законсервований більше десяти років тому.

3. Австралія оцінила необхідні інвестиції для розробки родовищ критичної сировини

Щоби досягти цілей з декарбонізації, Австралії, яка є одним зі світових лідерів видобувної промисловості, необхідно збільшити видобуток критичної сировини. До 2030 року в країні необхідно відкрити до 140 нових мідних шахт, 60 нових нікелевих шахт, 50 нових літієвих шахт і 17 нових кобальтових шахт. Такі дані оприлюднила провідна гірнича компанія BHP із посиланням на Раду мінералів Австралії.

Для досягнення цієї мети Австралія повинна щорічно залучати близько 20 мільярдів австралійських доларів, що еквівалентно 13 мільярдам доларів США, у критичні корисні копалини.

На думку гірничої компанії BHP уряд країни також мусить звернути увагу на чотири принципи, які дозволять краще залучати інвестиції у видобувну галузь. Йдеться про фіскальну стабільність і конкурентне оподаткування; надійне, прозоре та спрощене оформлення дозволів; найкращу в своєму класі інфраструктуру та розблокування родовищ майбутнього; а також сектор гірничого обладнання, технологій і послуг світового класу.

Гірничодобувна компанія наголошує, що Австралія страждає від нестачі навичок, і заявляє, що ситуація погіршуватиметься, оскільки такі тенденції, як автоматизація, оцифровка та більш широка переробка, збільшуватимуть потребу в нових технічних можливостях.

4. ESG стандарти сприяють преміальній моделі ціноутворення літію та графіту

Західні гірничі компанії, що видобувають літій та графіт, почали стягувати вищі ціни на свою продукцію в ланцюжку постачання електромобілів. Причиною цього є застосування екологічних, соціальних та управлінських стандартів (ESG), які дозволяють краще конкурувати з китайською продукцією, створюючи преміальну модель ціноутворення.

Китай постачає понад 90% світового графіту та є найбільшим переробником літію в світі. Минулого місяця Пекін заявив, що вимагатиме спеціальних дозволів на експорт металу, найбільшого компонента батареї електромобілів.

Разом із тим, китайські компанії не можуть гарантувати якість продукції та стабільні її поставки. Виробники електромобілів стурбовані тим, що низькі екологічні стандарти серед деяких китайських гірничих компаній можуть заплямувати репутацію сектору щодо чистої енергії.

До прикладу, компанія Nouveau Monde Graphite, яка будує шахту в Канаді та має необов’язкові контракти з Panasonic Energy, активно використовує ESG стандарти. Вища ціна на продукцію, стверджує компанія, дозволяє накопичити кошти для фінансування нових проєктів.

На думку компанії Northern Graphite, яка керує графітовою шахтою в Квебеку та будує анодний завод, виробники електромобілів готові платити більше за графіт та літій, але лише коли вони впевнені в продукції підприємства. В цьому ESG стандарти є гарним помічником.

 

УВАГА!!! У грудні Національна асоціація добувної промисловості України буде проводити низку тренінги для надрокористувачів із імплементації ESG-стандартів. Перші тренінги відбудуться 5 та 6 грудня. Більше інформації про ці заходи ви знайдете за посиланням нижче:

https://neiau.com.ua/esg-treningy-dlya-nadrokorystuvachiv-2/