В Асоціації добувних підприємств також вважають, що підвищення тарифу на вантажні залізничні перевезення вдарить по обороноздатності України.
Можливе підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення матиме вкрай негативні наслідки для добувної промисловості та загалом для обороноздатності України. Тож замість чергового підвищення тарифів, “Укрзалізниця” має вжити невідкладних заходів по скороченню та оптимізації витрат. Про це йдеться у листі Асоціації добувних підприємств (НАДПУ) до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
Про це пише ЦТС з посиланням на Бізнес Цензор.
“Добувачі та промисловці корисних копалин понесли чи не найбільші втрати через війну: величезна кількість гірничих об’єктів, ГЗК, ГМК опинилися якщо не під окупацією, то під регулярними обстрілами. Біля 40% добувних підприємств припинили свою роботу внаслідок бойових дій. Металургійна промисловість взагалі безповоротно втратила мінімум 40% потужностей”, – нагадали в Асоціації.
Там зауважили, що в такій ситуації кожне додаткове фінансове навантаження на підприємства, особливо в частині додаткових логістичних витрат, може мати катастрофічні наслідки.
“Водночас, з відкриттям морських портів, спостерігається відчутне пожвавлення в залізничних вантажоперевезеннях. У першому півріччі 2024 року “Укрзалізниця” отримала доходи від вантажних перевезень на рівні 43 млрд грн (+17% до попереднього року), та +3,1 млрд грн прибутку. Неприпустимо замість підвищення ефективності залізничної монополії розширювати базу витрат та збільшувати собівартість, заганяючи стратегічне підприємство у збитки”, – наголосили у НАДПУ.
В Асоціації додали, що рентабельність вантажних перевезень у 2023 становила +27%, а від пасажирських очікується збиток у 20 млрд грн. Але компанія досі не має конкретних планів з оптимізації витрат, підвищення продуктивності праці підприємства та подальшого розвитку вантажної бази.
“Вантажі тікають із залізниці через високі тарифи на автомобільні дороги, і у керівництва існує єдиний план дій на цей випадок – підвищувати тарифи тим вантажам, які поки що залишилися. Але підняття залізничних тарифів зведе нанівець рекордні перевезення сировинних вантажів та залишить “Укрзалізницю” без додаткових надходжень”, – кажуть у НАДПУ.
Зараз тарифи “Укрзалізниці” в доларах США в середньому в 1,5 раза вищі за довоєнні часи. Окремі підприємства вже не можуть працювати беззбитково і через це знижують виробничі показники, а отже “Укрзалізниця” недоотримує доходи від перевезень, зауважили в Асоціації. Тим часом у країнах ЄС впроваджуються тарифні стимули, які спрямовані на підтримку перевезень залізницею.
“В Україні запровадження подібних стимулів також могло б стати ефективним інструментом для підтримки вітчизняного бізнесу та зміцнення економіки. Від цього виграє державний бюджет і стабільність національної валюти. Тому закликаємо надати доручення АТ “Укрзалізниця” вжити заходів, що будуть спрямовані на скорочення витрат та зниження тарифів на вантажні перевезення за рахунок збільшення обсягів вантажних перевезень. Ми впевнені, що цей крок сприятиме відновленню економічного потенціалу країни та зміцненню її обороноздатності”, – резюмували у НАДПУ.
Нагадаємо, з 1 січня 2022 року тарифи на вантажні залізничні перевезення вантажів першого тарифного класу зросли на 9%. Це було передбачено наказом №586. До того індексація тарифів відбулася також в серпні 2021 року.
В червні 2022 року УЗ підняла тарифи на вантажні перевезення відразу на 70%.
Представники бізнесу неодноразово заявляли, що УЗ необхідно зосередитись не на підвищенні тарифів, а на зростанні своєї вантажної бази та скороченні витрат (наприклад, операційних), що значно зросли за останній період. В об’єднанні “Укрметалургпром” в свою чергу заявляли, що підвищення тарифів на залізничні перевезення серйозно вдарить по промисловості.
“Тяготи війни в Україні несуть усі. І тут кожному варто зосередитися на власній ефективності, а не намагатися вирішувати свої проблеми за рахунок інших. Решта економіки України не повинна платити за неконтрольоване зростання витрат “Укрзалізниці”. Кожне підвищення залізничних тарифів призводитиме до того, що частина підприємств просто закриється і вже не зможе відновити свою роботу після перемоги України”, – зі свого боку прокоментував гендиректор ФРТУ Володимир Гусак.
Джерело: https://cfts.org.ua/news/2024/08/22/zamist_chergovogo_pidvischennya_tarifiv_uz_krasche_vzhiti_zakhodiv_po_optimizatsi_vitrat_nadpu_80203