ОСЛАБЛЕННЯ ЦІН НА ПРИРОДНИЙ ГАЗ ЗА ВІДСУТНОСТІ НЕСПОДІВАНОК. ПРОГНОЗ НА 2025 РІК

Європейський ринок газу входить у 2025 рік із низкою ризиків, однак, згідно з нашими прогнозами, ціни мають тенденцію до зниження наступного року. Водночас ринок газу у США, ймовірно, зазнає посилення, що сприятиме зростанню цін. Щодо європейського природного газу, ми обережно налаштовані на зниження цін протягом 2025 року, однак це залежить від ситуації в зимовий період. У разі нормальної зими, на нашу думку, Європа зможе завершити опалювальний сезон із достатніми запасами. Нарощування потужностей з експорту СПГ (скрапленого природного газу) має дозволити ЄС поповнювати запаси без значної залежності від російського трубопровідного газу через Україну. Водночас збільшення потужностей США для експорту СПГ змушує нас дотримуватись більш оптимістичних очікувань щодо цін на природний газ у США, оскільки ринок, ймовірно, зазнає посилення дефіциту.

Наша команда провела стислий аналіз можливих сценаріїв розвитку для світового газового ринку у 20205 році.

Європейські запаси газу знижуються швидше, ніж очікувалося

Європейський ринок природного газу демонструє зміцнення в міру заглиблення в зимовий сезон 2024/25 років. Ціни TTF на місяць наперед торгуються на рівні близько 50 євро/МВт·год, що відповідає рівням, зафіксованим у листопаді 2023 року. Запаси газу розпочали опалювальний сезон на рівні 95% від максимальної місткості. Хоча це було доволі комфортно, цей показник виявився трохи нижчим, ніж очікувалося. Крім того, нестача генерації вітрової енергії в листопаді змусила енергетичний сектор більш активно використовувати природний газ для виробництва електроенергії. Це призвело до швидшого, ніж очікувалося, зниження запасів газу на початку опалювального сезону.

Нині 82% від максимальної місткості запасів газу в Європі знаходяться нижче середнього рівня за останні 5 років для цього періоду. Це означає, що, за умови звичайної зими, запаси до кінця опалювального сезону будуть нижчими, ніж спочатку очікувалося.

Запаси газу на кінець березня 2025 року складатимуть близько 40% від максимальної місткості. Це значно нижче порівняно з 58% на кінець березня 2024 року. Хоча це суттєве річне зниження (зумовлене м’якою зимою 2023/24 років), цей рівень все ще залишається комфортним з історичної точки зору. Це підтверджує припущення, що ціни на європейський газ мають тенденцію до зниження протягом наступного року. Ми прогнозуємо, що середня ціна TTF складе 33 євро/МВт·год у 2025 році. Однак є чимало ризиків – постачання російського газу трубопроводом через Україну припинилося 31 грудня 2024 року. Також ми передбачаємо, що ЄС зможе залучити додаткові 4 млрд кубометрів СПГ у період із листопада до кінця березня порівняно з аналогічним періодом минулого року. Крім того, ми очікуємо, що попит на газ у Європі зросте приблизно на 2% у річному вимірі у 2025 році. Найбільша невизначеність тут пов’язана з тим, що попит значною мірою залежатиме від погодних умов.

Запаси газу в ЄС скорочуються швидше, ніж очікувалося (% заповненості

Російські поставки через Україну припиняються

Транзитна угода між “Газпромом” і Україною закінчилася Це означає, що ЄС втратить близько 15 млрд кубометрів газу на рік, що еквівалентно приблизно 5% загального обсягу імпорту.

Можливе невелике збільшення обсягів постачань через “Турецький потік”, однак ЄС буде змушений ще більше покладатися на імпорт СПГ, щоб компенсувати цей дефіцит. Останні дії РФ свідчать про більшу готовність продовжувати постачати газ до Європи порівняно з 2022 роком. Це проявляється, зокрема, у рішенні РФ продавати обсяги на європейському спотовому ринку, навіть після того як OMV перестала отримувати газ за довгостроковим контрактом. OMV припинила платежі “Газпрому”, щоб компенсувати кошти, які були присуджені компанії в арбітражі через припинення постачань у 2022 році.

Важливий фактор, за яким слід уважно стежити, — це те, як нещодавні санкції США проти “Газпромбанку” вплинуть на постачання російського газу, якщо взагалі вплинуть. Саме цей банк використовувався європейськими покупцями для розрахунків за російський газ. Російський уряд дозволив змінити механізм платежів, але поки не ясно, чи це ускладнить постачання.. Ця ситуація ставить під загрозу всі постачання російського газу до ЄС, включаючи обсяги через “Турецький потік”. Загалом обсяги газу через Україну та “Турецький потік” становлять близько 9% імпорту газу ЄС.

ЄС все ще імпортує значну частку російського трубопровідного газу

Форвардна крива TTF говорить багато про що

Форма форвардної кривої TTF викликає інтерес. Наразі видно, що ціни на літо 2025 року торгуються з премією до цін на зиму 2025/26 років. Зазвичай літні ціни перебувають на рівні знижки до зимових, щоб стимулювати накопичення газу для його використання в зимовий період, коли попит є вищим. Така форма кривої відображає можливий ажіотаж навколо заповнення сховищ для досягнення цілі Європейської комісії — заповнити запаси на 90% до 1 листопада.

Нещодавно Комісія підвищила свої проміжні цілі, зокрема, прагнучи забезпечити заповненість сховищ на 50% до 1 лютого, що вище попередньої мети в 45%. Ці проміжні цілі спрямовані на те, щоб забезпечити поступове заповнення сховищ протягом року. За нашими розрахунками балансу для Європи, регіон уже перебуває на шляху до виконання цієї мети.

Щодо форвардної кривої, якщо дивитися далі, то лише у 2026 році вона демонструє значне зниження. Це відображає очікування запуску нових потужностей із експорту СПГ у Катарі. Це узгоджується з нашим балансом для ринку СПГ, який прогнозує відносно збалансований ринок у 2025 році, але значно краще забезпечений — у 2026 році.

Попит на газ у Європі зросте

Ми очікуємо, що попит на газ у ЄС зросте приблизно на 2% у річному вимірі. Однак навіть за таких умов попит залишиться приблизно на 17% нижчим від середнього рівня за 2017–2021 роки. Фактичний рівень попиту залежатиме від розвитку погодних умов у зимовий період. Крім того, якщо високі ціни на газ зберігатимуться ще певний час, це, ймовірно, уповільнить відновлення промислового попиту. Попит на газ із боку енергетичного сектору був сильнішим у листопаді, але значення форвардного спреду на виробництво електроенергії для 2025 року, які наразі знаходяться в негативній зоні, вказують на те, що попит на газ із цього сектору, ймовірно, залишатиметься доволі слабким.

Стабільний попит на ЗПГ в Азії

Попит на СПГ в Азії був сильним цього року. Зниження цін стимулювало повернення до ринку ціночутливих покупців у регіоні. Китайські імпорти СПГ залишаються високими, незважаючи на зростання обсягів газу, що постачається трубопроводами з РФ. Крім того, значний приріст продажів вантажівок на СПГ у деяких частинах Китаю підтримує попит на СПГ, одночасно знижуючи попит на дизельне пальне. За перші 11 місяців року китайський імпорт СПГ перевищив 98 млрд кубометрів, що на 13% більше в річному вимірі, і, ймовірно, цього року досягне рекордних показників, перевищивши 107 млрд кубометрів, імпортованих у 2021 році.

Хоча спотові ціни на СПГ в Азії все ще торгуються з премією до TTF, різниця між цими ринками улітку 2025 року мінімальна. Це вказує на можливу конкуренцію між регіонами, особливо якщо Європа матиме складніше завдання (порівняно з 2024 роком) щодо заповнення своїх сховищ.

Азія готується до запуску значних обсягів регазифікаційних потужностей у 2025 році — понад 115 млрд кубометрів, причому Китай займає близько 70% від загального обсягу. Хоча збільшення регазифікаційних потужностей не гарантує відповідного зростання попиту, воно свідчить про очікування зростання попиту в регіоні, підкріпленого інвестиціями в необхідну інфраструктуру.

Зростання пропозиції СПГ у 2025 році

Зараз у США спостерігається активне нарощування експортних потужностей для СПГ, причому подальше зростання очікується протягом 2025 року. Окрім США, додаткові потужності плануються в Канаді та Мексиці. У 2025 році, із новими потужностями, запущеними цього та наступного року, очікується приріст поставок СПГ приблизно на 50 млрд кубометрів. Проте існують чіткі ризики, пов’язані з нарощуванням обсягів — це, зокрема, можливість незапланованих зупинок уже працюючих заводів, що може призвести до нижчих фактичних додаткових обсягів СПГ.

Посилення ринку природного газу в США у 2025 році

Ціни на природний газ у США зросли на тлі підготовки до зими 2024/25 років. Ф’ючерси Henry Hub на найближчий місяць нещодавно досягли найвищого рівня з листопада 2023 року. Незважаючи на те, що запаси природного газу в США залишаються комфортними і на 7,8% перевищують середній п’ятирічний рівень, ця різниця поступово скорочується протягом року.

Очікується, що у 2025 році виробництво природного газу у США зросте на 1,1 млрд кубометрів на день. Однак попит зростатиме ще швидше, зумовлений запуском нових експортних заводів СПГ, таких як Plaquemines, Corpus Christi (етап 3) і Golden Pass. Попит на природний газ із боку експортних заводів ЗПГ у США у 2025 році, за прогнозами, зросте приблизно на 1,7 млрд кубометрів на день.

Цей підвищений попит, у поєднанні з потенційним зростанням попиту на газ із боку енергетичного сектору, ймовірно, призведе до подальшого посилення ринку газу в США наступного року. Ми прогнозуємо, що середня ціна Henry Hub складе $3,50/MMBtu у 2025 році.