Про це сьогодні, 24 травня, повідомила Державна служба геології та надр України на своєму офіційному сайті. Відповідний закон про критичну сировину (Critical Raw Materials Act) набрав чинності в ЄС вчора, 23 травня.
Єврокомісія відкрила прийом заяв від гірничодобувних компаній про визначення проєктів з видобутку, збагачення та переробки мінеральної сировини, які становлять суспільний інтерес через їх важливість у створенні безпеки постачання сировини та функціонування внутрішнього ринку Євросоюзу та країн-партнерів.
Згідно офіційного повідомлення служби, кінцевий термін подачі заяв на реєстрацію проєктів – 22 серпня 2024 року, 12:00 за центральноєвропейським часом (CEST). Форма заяви доступна за посиланням.
Єврокомісія підготувала посібник, що містить інформацію про те, як підготувати та подати онлайн заяву, яка потрібна супровідна інформація, які критерії та процедура оцінки проєктів, контакти для довідок тощо. Крім того, у разі потреби надрокористувачі можуть звертатися за додатковою інформацією до фахівців Держгеонадр.
За словами голови Держгеонадр Романа Опімаха, стратегічні проєкти отримають низку стимулів для їх реалізації. Зокрема, їм буде забезпечений доступу до фінансів і механізмів зменшення ризиків для інвестування. Також компанії зможуть пройти процедуру з отримання спеціальних дозволів та пов’язаних з цим процесів в режимі онлайн і в стислі терміни. Серед вимог до проєктів – оприлюднення у вільному онлайн доступі на ресурсі ЄС інформації про родовища та прояви мінеральних корисних копалин, що містять критичну сировину. Їх запаси й ресурси повинні бути оцінені за міжнародною класифікацію РК ООН.
Відповідно до CRM Act стратегічною мінеральною сировиною є боксит, глинозем, алюміній, бісмут, бор, кобальт, мідь, галій, германій, літій, магній металевий, марганець, природний графіт, нікель, метали платинової групи, рідкоземельні елементи для магнітів (Nd, Pr, Tb, Dy, Gd, Sm і Ce), кремній металевий, титан металевий, вольфрам. Ці мінерали мають вирішальне значення для успіху «зеленого» та цифрового переходу, а також стійкості оборонного та аерокосмічного секторів.
Національна асоціація добувної промисловості України готова всіляко підтримати заявки українських виробників стратегічної сировини, які потребують додаткового фінансування від європейських інститутів. Нагадаємо, що стратегічні цілі партнерства у сировинній галузі між Україною та ЄС закладені в рамках підписаного 13 липня 2021 року меморандуму та відповідної Дорожньої карти. Асоціація та наші учасники є членами Європейського сировинного альянсу (ERMA) та має успішний досвід розвитку видобутку стратегічної сировини. Саме розвиток добувних проєктів шляхом спільного європейського фінансування є ключовим в справі побудови сировинної та енергетичної незалежності об’єднаної Європи та зіграє значну роль у повоєнному відновленню України.