Збори на дрони для захисників України вже стали для нас буденною справою, а україно-російську війну вже називають першим в історії конфліктом, де безпілотники здійснили справжню революцію у військовій справі, як колись це зробив порох, аероплан чи танк.
Наші європейські партнери навіть збираються створити спеціальний фонд на підтримку України задля розробки дронів. “Я збираюся запропонувати державам-членам фонд для допомоги Україні в розробці нових інструментів цієї війни: безпілотників і штучного інтелекту”, – нещодавно заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Разом із тим, безпілотники можуть буть корисними і для різних галузей економіки. За прогнозом Financial Times, до 2025 року ринок комерційних безпілотних апаратів виросте до 43 млрд доларів. Лідерство у цій галузі вже декілька років зберігають США, Ізраїль, Великобританія та Китай. При цьому найбільший об’єм виторгу на ринку безпілотників фіксують у військовій сфері, однак найшвидшими темпами росте ринок саме комерційних коптерів.
В країнах Європи, Північної Америки та Азії дрони широко використовують в різних сферах – від будівництва та сільського господарства до екології та медицини. Наприклад, у сфері екології дрони допомагають у моніторингу стану забруднення повітря, а в енергетиці вони використовуються для контролю стану електромереж. Залізничні компанії Європи за допомогою дронів моніторять стан колій та охороняють вагони з вантажами. Про подібну ініціативу в січні цього року заявила навіть “Укрзалізниця”.
Дрони активно використовуються добувними компаніям в Австралії та Африці. Найбільш популярними напрямками впровадження коптерів у гірничій справі є геологічна розвідка та безпекові обстеження об’єктів. Дрони вже здатні здешевити та спростити роботи в гірничодобувній галузі, проте потенціал безпілотників повною мірою ще не розкритий, особливо у видобувній галузі України. Які функції сьогодні можна довірити БПЛА і які завдання стоять перед розробниками найближчим часом? Розглянемо кілька перспективних напрямків.
Моніторинг та дослідження родовищ
Гірничодобувна промисловість – одна з найнебезпечніших галузей для робітників, особливо тих, хто зайнятий у роботах глибоко під землею. Персонал ризикує своїм життям та здоров’ям у разі обвалення гірських порід, в умовах екстремальної вологості, затоплення підземними водами тощо. Саме для уникнення людських жертв гірничодобувні компанії почали застосовувати дрони для моніторингу та дослідження шахт та родовищ глибоко під землею. Крім того, безпілотні апарати застосовують для огляду обладнання. Усе це донедавна виконувалося із залученням висококваліфікованих працівників та коштувало чималих грошей. Але навіть у цьому випадку якість зібраних даних вручну не може виключати похибок, адже всі вимірювання проходили в короткостроковому режимі. Саме тому використання дронів – це більш ефективне та безпечне рішення.
На основі даних, отриманих дроном, будується 3D модель запасів руди чи мінеральної сировини з точністю до сантиметрів. З метою порівняння, через деякий час здійснюється ще один політ для отримання оновленої 3D моделі. Спеціальне програмне забезпечення надає можливість порівняти між собою попередню та оновлену 3D моделі. Це, своєю чергою, дозволить відстежити зміни в запасах сировини та контролювати продуктивність гірничих робіт.
Топографічне фільмування та картографія
Раніше всі роботи, пов’язані з топографічними вимірами та картографією мінеральних покладів та гірських порід, вимагали великої кількості часу для виконання. Завдяки появі дронів сьогодні одна година робіт обходиться гірничодобувним компаніям майже на 90% дешевше в порівнянні з тим, що було при використанні пілотованих літаків для топографічної зйомки. БПЛА збирають аерографічні дані, включаючи точні вимірювання об’єктів, одночасно роблячи висококласні ортофотографії.
Управління запасами
Мабуть, проблема управління запасами є однією з найактуальніших для гірничодобувних компаній. Певні перешкоди виникають через велику територію для гірничого видобутку і висоти гірських масивів, що розробляються. Крім цього, зовнішній вигляд території мінливий, а отже, вимагає постійної “інвентаризації”.
Дрони можуть допомогти у розробці моделей рельєфу кадастрових запасів. Далі регулярний запуск та огляд місцевості дроном допомагає надрокористувачу постійно відстежувати рухливість ресурсів. Ефективне управління запасами могло б надати істотних переваг гірничодобувним компаніям: наприклад, створити певний запас продукції на випадок перебою в постачаннях.
Інфраструктура добувних підприємств
Мережа доріг у кар’єрах – важлива система для безперебійного постачання та вивезення продукції. Але специфіка території накладає свій відбиток. Саме тому необхідно регулярно моніторити стан кар’єрних транспортних шляхів. Дрони можуть спростити це завдання шляхом збирання великого обсягу аерофотоданих, більш точно знімаючи великі площі зверху. Ці матеріали далі можуть бути використані інженерами для планування, розробки та спорудження під’їзних шляхів.
Управління хвостосховищами
Застосування дронів для вимірювання параметрів дамб хвостосховищ могло б суттєво скоротити ризики, що виникають під час обстеження таких територій персоналом. Присутність людини в подібних вимірах зовсім не обов’язкова, якщо це завдання можна перекласти на БПЛА. Аналізуючи отримані дані на цифровій платформі, гірничодобувні компанії можуть мати повну картину того, в якому стані знаходиться дамба хвостосховища, опрацювати подальші дії з динаміки робіт і запобігти можливим обваленням.
* * *
Зараз дрони майже не використовуються українськими добувними підприємствами. Серед винятків можна згадати компанію Ferrexpo, яка за допомогою коптерів DJI обстежує свої виробничі потужності. Сподіваюсь, що найближчими роками ця тенденція зміниться і ми вже будемо говорити про одиничних надрокористувачів, які все ще не мають безпілотників у власному розпорядженні. Використання дронів, передусім, полегшить українським добувним компаніям їхню операційну діяльність та дозволить збільшити обсяги видобутку сировини. Це, в свою чергу, призведе до зростання надходжень до державного та місцевих бюджетів, а також до зміцнення обороноздатності нашої країни. Джерело: https://biz.censor.net/m3475676