Останнім часом корисні копалини вийшли за межі свого основного визначення – мінеральних утвореньземної кори, хімічний склад та фізичні властивості яких дають змогу ефективно використовувати їх у сфері матеріального виробництва. Вони дедалі частіше стають засобом економічного тиску, політичного впливу і розподілу сил у світі. “Ефект Байдена” або як вплине його перемога у виборах на сировину, що постраждала від торгових війн Трампа: сталь, алюміній, нафта і газ? Фахівці очікуютьневеликого зниження до 25% мита на імпорт сталі та 10% збір на алюміній. А після оголошення попередніх результатів виборів, ціни на нафту вже поповзли угору.
Китай продовжує вугільний тиск на Австралію, зменшивши свій імпорт на 47%. У відповідь Австралія взяла курс на Індію. Згідно з дослідженням проекту New Frontiers (горизонти) саме в у цьому регіоні очікується зростання попиту на енергію внаслідок таких факторів, як ріст населення, урбанізація та витрати на інфраструктуру, а вугілля, як очікується, забезпечить 40-60 відсотків енергії в Індії до 2030 року, оскільки це найдешевше паливо в наявності .
А у самій Австралії, як у більшості розвинених країнах світу на передній план виходять інноваційні технології у добувній промисловості і масштабне впровадження безвуглецевої енергетики. Так, Західноавстралійський гірничодобувний сервіс, компанія Murray Engineering, співпрацює з Siemens для розробки потужної зарядної станції для електричних автомобілів (EV), що застосовуються у видобувних роботах на поверхні та під землею. BHP Group має намір зробити перші інвестиції зі свого інвестиційного фонду для захисту клімату в розмірі 400 млн дол. у стратегії скорочення викидів угоди з найбільшим виробником сталі в Китаї .
Україна. Супер-новина – в Україні побудують завод з виробництва титану за новою технологією (https://cutt.ly/vgCfTBp).
Український гірничо-металургійний комплекс потребує модернізації – без неї нам нічого робити на Європейському ринку, особливо в умовах European Green Deal.
Україна значно скоротила валютні витрати на імпорт нафтопродуктів у 2,77 млрд дол., що на 36,7% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
Маріупольські металургійні комбінати відвантажили тисячі тонн шлаку для ремонту автомобільних доріг.
Голова Держгеонадр відзвітував про рік своєї роботи у службі . Серед досягнень відмітив створення Єдиного вікна надрокористувача та введення електронних аукціонів. Служба розробила низку проєктів нормативно-правових актів, які прийняті Урядом, а також два закони, що сприяють спрощенню видобутку бурштину та інших корисних копалин. Взяла участь у розробці законопроєктів для підтримки вітчизняних галузей надрокористування та посилення відповідальності за незаконний видобуток.
09/11/2020 р.
“ВЕЛТА” ПОБУДУЄ ЗАВОД З ПЕРЕРОБКИ ТИТАНОВОЇ РУДИ ЗА 270 $ млн
Виробничо-комерційна фірма “Велта” має намір побудувати завод з виготовлення титанового порошку за власною інноваційною технологією вартістю 270 млн дол. Про це повідомив Інтерфакс-Україна. Це буде перший проект в Україні і світі з виготовлення кінцевих виробів з доступного титану.
Виробнича потужність майбутнього комплексу – 5 тис. готових виробів на рік. Проект дозволить створити до 2 тис. робочих місць. Будівництво планується розгорнути на промисловій ділянці закритої в 1995 році шахти “Новомиргород” у Кіровоградській області. Нагадаємо, що в кінці жовтня “Велта” отримала патент на “зелений” метод отримання титану за власною технологією. Компанія вела розробки у власному R & D-центрі з 2017 року.
5/11/2020 р.
УКРАЇНСЬКИЙ ГМК ПОТРЕБУЄ ЕКОМОДЕРНІЗАЦІЇ
На думку народного депутату Муси Магомедова без екомодернізаціі українському гірничо-металургійному комплексу (ГМК) буде складно утримати свої позиції на європейському ринку.
Крім того, що європейці традиційно націлені захищати власних виробників, а нашу продукцію накладені додаткові мита, так ще й в умовах нової політики ЄС European Green Deal по скороченню викидів парникових газів на 40% до 2030 року, а до 2050 року – вийти на нульові обсяги, українські підприємства і близько до неї не пристосовані.
Потрібна екомодернізація виробництв. За оцінками експертів, тільки введення Carbon Border Adjustment може обійтися українським металургам у 379,9 млн на рік.
Необхідно використовувати внутрішні резерви. І тут як ніколи доречна законодавча ініціатива бізнесу щодо реформування механізму використання екоподатку. Промисловці просять дозволити підприємствам використовувати до 70% коштів від його надходження на інвестиції в екомодернізацію.
Світ. Найбільші страхові компанії, інвестиційні і пенсійні фонди Європи закликають відмовитися від енергетичного вугілля. Корпорація Arcelor Mittal з випуску екологічної сталі. Результати виборів у США вплинуть на світові ціни на нафту, газ і основні метали.
9/11/2020 р.
“ЕФЕКТ БАЙДЕНА” – АБО СКІЛЬКИ КОШТУВАТИМЕ МЕТАЛ, НАФТА І ГАЗ?
З перемогою Байдена на виборах у США економічні експерти і аналітики почали складати прогнози щодо основних товарів, які були в центрі агресивної політики Трампа. Серед них алюміній, сталь, нафта і газ.
Щодо алюмінію і сталі прогнозують незначне зменшення мита до 25% на імпорт сталі та 10% збір на алюміній. Байден, швидше за все, підтримуватиме тарифи та працюватиме з ключовими союзниками – включаючи Європейський Союз, Японію та Канаду -, щоб сформувати блок, який протидіє субсидіям, які Китай надає своїм галузям, які виробляють більше половини світової сталі та алюмінію.
А от нафті і газу пророкують здорожчання. У 2019 році представники адміністрації Трампа зіштовхнули Європу та Азію, рекламуючи експорт американського зрідженого природного газу як “газу свободи США” Але торгові війни зашкодили продажам, як і екологічні проблеми через пожежі в Пермському басейні та інші викиди, пов’язані з виробництвом та відвантаженням сировини.
Тож очікується, що світ буде повертатися до традиційних постачальників, що призведе до підвищення цін.
6/11/2020 р.
ВІДМОВИТИСЯ ВІД ЕНЕРГЕТИЧНОГО ВУГІЛЛЯ ЧЕРГОВИЙ РАЗ ЗАКЛИКАЮТЬ У ЄВРОПІ
Як пише Reuters група найбільших страхових компаній і пенсійних фондів з оборотом 5 трлн дол. закликає компанії до відмови від енергетичного вугілля. Зокрема, компанії закликають не фінансувати, не страхувати, не будувати, не виробляти або не планувати нові вугільні електростанції.
Альянс власників активів Net-Zero, до складу якого входить німецький страховик Allianz, недавно прийняв зобов’язання встановити більш жорсткі обмеження на викиди вуглецю для компаній зі свого портфеля.
Для виконання умов Паризького угоди про зміну клімату, яка спрямована на обмеження глобального потепління на 1,5 градуса Цельсія вище доіндустріальних норм до 2050 року, розвинені країни повинні поступово відмовитися від більшої частини енергетичного вугілля до 2030 року, а до 2040 року – повністю відмовитися від нього.
Крім перерахованих вище заходів, також слід негайно скасувати всі нові проекти з видобутку енергетичного вугілля, які знаходяться на етапі підготовки до будівництва, включаючи вугільні шахти і відповідну інфраструктуру.