НАДПУ ЗВЕРТАЄ УВАГУ НА АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ В РЕАЛІЗАЦІЇ ПОРЯДКУ БРОНЮВАННЯ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ ТА ПРОПОНУЄ ЗМІНИ

Національна асоціація добувних підприємств України (НАДПУ) звертає увагу на актуальні проблеми в реалізації Порядку бронювання військовозобов’язаних та пропонує зміни, що допоможуть забезпечити ефективне функціонування критично важливих підприємств, що виконують ключову роль у забезпеченні економічної стабільності країни в умовах воєнного часу.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 було затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації. Однак, нещодавно ухваленими змінами в Порядок бронювання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2024 року №1332, передбачено виключно електронну форму бронювання через портал “Дія”.

Але, враховуючи те, що нещодавня кібератака на державні реєстри призвела до тимчасової зупинки доступу до порталу “Дія”, це, на жаль, позбавило підприємства можливості своєчасно здійснювати бронювання персоналу, і, в свою чергу, створило загрозу для стабільності галузі, зниження ВВП, втрати робочих місць та надходжень до бюджетів.

НАДПУ пропонує зміни в Порядок бронювання!

У зв’язку з цими проблемами НАДПУ пропонує низку змін до чинного Порядку бронювання для усунення поточних недоліків і підтримки стабільності економіки:

1. Автоматичне продовження відстрочок

Пропонуємо невідкладно прийняти рішення Уряду про автоматичне продовження на три місяці тих відстрочок, що діяли на момент останнього дня можливості бронювання персоналу через портал Дія (до моменту хакерської атаки), тобто станом на 19 грудня 2024 року. Це дозволить уникнути невиправданих ризиків для функціонування економіки та безперебійної роботи критично важливих підприємств.

2. Відновлення механізму бронювання за списками

Пропонується повернути механізм бронювання персоналу критично важливих підприємств через списки військовозобов’язаних, які погоджуються з Міноборони та приймаються Мінекономіки. Цей механізм діяв з 2022 року і до 1 грудня цього року, і його відновлення дозволить забезпечити оперативність у процесі бронювання.

3. Коригування вимог щодо середньої заробітної плати

НАДПУ також пропонує запровадити дієвий механізм моніторингу середньомісячної зарплати працівників. Зокрема, необхідно виключити жорстку вимогу щодо дотримання мінімального рівня зарплати для кожного заброньованого працівника, а також скасувати практику позбавлення підприємства статусу критично важливого на основі цих вимог. Пропонуємо запровадити контроль за середньою зарплатою на рівні підприємства, а не окремо по кожному працівнику, для більшої гнучкості та адаптації до реалій воєнного часу.

4. Покрокова процедура в разі зниження зарплат

Для запобігання втратам статусу критично важливого підприємства за невиконання вимог щодо заробітної плати пропонуємо запровадити більш збалансований механізм попереджень. Якщо середня зарплата на підприємстві в межах одного місяця впаде нижче 20 000 грн, але не менше 17 000 грн (тобто з коливанням в межах 15%), підприємству має бути надано попередження. У разі повторного коливання зарплат в цих межах або ж у разі їх зниження взагалі на рівень нижче 17 000 грн – підприємство втрачає статус критично важливого.

З огляду на важливість підтримки стабільної роботи критично важливих підприємств, НАДПУ закликає уряд України до негайного розгляду запропонованих змін у Порядок бронювання, що забезпечить безперебійну роботу галузі та мінімізує ризики економічних втрат. Реалізація цих змін допоможе гарантувати стабільність національної економіки, захистити робочі місця і забезпечити безперервну роботу підприємств, які займаються видобутком та обробкою природних ресурсів, що є основою для відновлення та розвитку України протягом військового стану та у післявоєнний період.

НАДПУ готова долучитися до експертних обговорень та надати додаткові пропозиції щодо вдосконалення Порядку бронювання для забезпечення ефективного функціонування національної економіки в умовах воєнного часу.