18 липня уряд затвердив постанову про експериментальний проєкт щодо початку відбудови Каховської ГЕС. 2 роки, на які розрахований цей етап проєкту, загалом 2 етапи, щонайменше $2 млрд збитків від руйнування греблі і лише 1 країна, що винна у скоєному. Усі ми знаємо, яка.

Щодо суми збитків, то сюди команда KSEInstitute (KSE – аналітичний підрозділ Київської школи економіки) у співпраці з Офісом президента, Міністерством економіки, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України врахували збитки від втрачених домівок, енергетичні витрати, транспортні та бізнесові.

Ця цифра – приблизна, оскільки кожне підприємство чи домогосподарство доцільніше оцінювати окремо. Звісно, не зараз. І не про це мій текст.

Ті, хто вирахував бодай ці $2 млрд, не врахували всієї цінності знищених чи пошкоджених геологічних пам’яток.

Уже всі наговорилися про трагедію з Каховською ГЕС, підрахували бодай приблизну суму збитків, та мало хто задумувався, чому рф задумала цей злочин. І чому саме гребля Каховської ГЕС.

Для того, аби дати відповідь на це запитання, варто повернутися на 5 років назад – у 2017 рік. І не абикуди. До Москви. Так-так, ви все правильно прочитали.

У 2017 році (коли в Україні вже 3 роки тривала війна) український журналіст Акім Галімов у Кремлі зустрівся з Євгеном Спіциним – істориком, автором п’ятитомника з історії Росії, аби з‘ясувати, чому з України до росії вивозилися рештки київських князів, які, до речі, на Батьківщину так і не повернулися.

Відповідь історика приголомшила. “Это наша история. А кому мы должны ее отдавать?”.

Війна чітко показала, що це не судження однієї людини. Спіцин тут – збірне поняття росіян, які хочуть знищити все українське.

Який стосунок до цього має сучасна ситуація, 21 століття і підрив росіянами Каховської ГЕС? Прямий. Усе, що росіяни не могли чи не можуть вивезти з території України, – знищується їхніми руками.

Мовляв, не повинно в Україні бути ні власної історії, ні надр, ні геологічних пам’яток. А ось тут прихована відповідь на запитання, чому саме гребля Каховскої ГЕС стала мішенню для росіян.

По-перше, втрата російського контролю над Херсоном. Так, це дійсно був провал армії рф та і самого путіна.

По-друге, на Херсонщині величезна кількість археологічних та геологічних пам’яток: унікальні у своєму роді Олешківські піски, давньоруське місто-порт Олешня, Асканійський степ, середньовічне городище у селі Тягинка тощо.

Повторюся, що першочергова причина, з якої все сталося, – війна. А от чому вона розпочалася? Ще у 2014 році росія прийшла до України по наші надра та історію.

Перших на Донбасі та у Чорному морі – хоч греблю гати. І поки та ж Туреччина розробляє шельф Чорного моря, український народ відвойовує надра і пам’ятки у прямому сенсі цього слова.

Тепер – до наслідків підриву греблі

Місто-порт Олешшя – затоплене. Що там може бути особливого? Зараз – нічого, окрім солоних материкових озер із цілющими грязями (які, найімовірніше, якщо не зникнуть зовсім, то втратять свої властивості). А от за часів Київської Русі саме у цьому місті, яке колись називалося Ольшия, Володимир Великий вирішив хрестити Русь.

Що при цьому робить сучасна росія? Знищує все, що пов’язано з нашою геологічною спадшиною. Надто, через свій вже доволі довготривалий провал на фронті.

Чим ще відоме Олешшя? Саме там розміщувалася Олешківська Січ – військова організація козаків у 1711-1728 рр.

Що робить рф. Не лише знищила місто, але і всіляко спотворює назву міста, називаючи його і “Альошками”, і “Алєшками” і, увага, “Цюрюпинськом”. Чому? Бо, як росіяни самі говорять: “Это наша история, кому мы должны ее отдавать”. А краще не віддавати, а повністю знищити. Мовляв, нічого тут не було.

Які ще наслідки підриву греблі Каховської ГЕС?

Назавжди можуть зникнути 71 курган у Тятинці, 9 курганів в Ольгівці, 40 курганів у Новій Маячці. Скільки це у грошах – підрахувати складно.

Відомо одне – росія має відповісти за скоєні про українських геологічних пам’яток злочини, за вкрадені надра. За все, що країна-терорист скоїла не лише з 2014 року, але і до цього.

І найлогічнішим було би розпочинати навіть перший – підготовчий етап відбудови Каховської ГЕС – коштами від рф. З конфіскованих за кордоном маєтків тощо.

Бо лише за умови відповідальності можна попередити подальші небажані події.