Володимир Зеленський оголосив про пункт плану для союзників України на спільне використання наших природних ресурсів.
Національна асоціація добувної промисловості України з 2019 року неодноразово викликала на публічні діалоги, прес-конференції, дискусії як бізнес так і владу. Ми спільно з провідними економістами нашої країни зробили економічне дослідження ринку добувної галузі і прогнози на 10 річчя вперед, опитування більше 1000 респондентів (діючих добувних підприємств), промо офлайн у 32 країнах світу на 4 континентах та на більше 100 всіх можливих інвестиційних, міжнародних профільних майданчиках (дякую за презентаційні матеріали Голові Держгеонадр) і все це заради обʼєднання учасників ринку, держав-партнерів, щоб посилити національну безпеку та обороноздатність України, і…
У своєму виступі 16 жовтня в Верховній Раді президент Володимир Зеленський оголосив про пункт плану для союзників України на спільне використання наших природних ресурсів, захист та інвестиції в них.
Окремо Президент виділив метали, що складають так званий список критично важливих матеріалів (CRM), такі як уран, титан, літій та графіт. Глобальні постачання цих ресурсів надзвичайно концентровані в географічному плані: більшість критичної сировини видобувається в кількох країнах, і значна частина виробництва контролюється компаніями, які знаходяться поза межами партнерських країн. Ця висока залежність від імпорту створює суттєві геополітичні ризики для партнерських країн, зокрема для ЄС та США. Обидві економіки стають вразливими до глобальних коливань цін, змін у політичній ситуації або навіть торгових обмежень. Це особливо гостро проявилося під час енергетичної кризи, коли країни, такі як РФ, використовували енергетичні ресурси як інструмент впливу на геополітичній арені Ці ресурси не лише є важливими для економічного зростання України, але також можуть посилити позиції демократичного світу в глобальній конкуренції. Визнання цього факту — величезний крок вперед у забезпеченні економічної автономії Європи та зміцненні партнерства з США та іншими союзниками.
Президент підкреслив, що поклади критичних ресурсів в Україні є однією з основних цілей агресії РФ. Про це також наголошували і писали, розповідали і просили звернути увагу листами, дзвінками, виступами в ЗМІ. Таке рішення Президента в майбутньому відіграє важливу роль у відновленні та зростанні економічного потенціалу. Ми це відчуємо. Впевнена! Та хочу закцентувати, що в контексті цієї промови Верховного головнокомандувача варто згадати про європейський Critical Raw Material Act. Цей фундаментальний акт визначає дизайн та логіку існування вітчизняної галузі критичної сировини на десятиліття вперед.
Закон вставновлює перелік мінералів критичної сировини та заходи підтримки незалежного видобутку, при тому не тільки в країнах-членах, але і в асоційованих державах з ЄС. Україна підписала відповідний меморандум про партнерство з ЄС у цій галузі влітку 2021 року. Тож, бізнесу і владі варто продовжити розпочату “домашню роботу” і зробити надважливий крок для реалізації Плану перемоги – усунути низку регуляторних перепон (інвестиційних барʼєрів), що стримують гармонізацію національного законодавства України відповідно до актуальних європейських і євроантлантичних стратегій в галузі економіки та воєнного будівництва.
Ксенія Оринчак
Джерело: https://ecopolitic.com.ua/ua/comments/chas-dlya-prodovzhennya-reformi-nadrokoristuvannya/