Після санкцій на імпорт титану Ірану має стати невигідним постачання шахедів до РФ

Якщо в Ірані не буде титану – в українському небі не літатимуть шахеди.

 

ЗСУ щодня збивають щонайменше 10 іранських дронів-камікадзе. Натомість Іран спершу категорично заперечував постачання Shahed-136, а тепер не погоджується з кількістю поставлених дронів.

Влада країни наголошує, що постачала рф дрони-камікадзе ще до початку повномасштабного вторгнення і лише у невеликій кількості. Нібито це мало наштовхнути на думку, що дрони у рф невдовзі закінчаться, а відтак не летітимуть в українському небі.

Тільки є але. Іранська влада бреше про кількість дронів, а інколи навіть – про незастосування рф саме шахедів. Поясню все поступово.

Вперше дрон-камікадзе з рф був запущений 13 вересня цього року по Куп’янську. І лише від цієї дати до 1 листопада ЗСУ збили понад 300 з 400 запущених Shahed-136 або як їх маркують російські війська – Герань-2.

Близько сотні – тобто приблизно 25% від загальної кількості випущених – влучають в українські населені пункти і залишають українців без електроенергії, тепла, зв’язку. І найголовніше – вбивають людей.

Загалом росія в арсеналі мала 2500 шахедів. 400 (1/6 від загальної кількості) вже злетіли у повітря, відтак можна було припускати, що Shahed-136 мали би поступово закінчитися, особливо, якщо вірити заявам Ірану, що держава не постачає росії шахеди. Бо де БПЛА, а де – Герань-2.

Певно саме на це був розрахунок Ірану: що світова спільнота не здогадається про походження дронів-камікадзе, а відтак росія продовжуватиме співпрацю з Іраном.

Так було до кінця минулого місяця. 17 жовтня МЗС офіційно звинуватило Іран у співучасті в агресії проти України і закликало Тегеран негайно припинити постачання будь-якої зброї Росії.

В іншому випадку Іран та його керівництво нестиме найсуворішу відповідальність, зокрема у межах міжнародних судових процесів щодо злочинів Росії проти України.

Що за логікою мало відбуватися далі? Офіційний Іран підтверджує або спростовує збройну допомогу рф, але за будь-якої умови припиняє співпрацю з рф.

Принаймні на час війни, аби не накликати на себе нові санкції і не отримати слідом за рф статус світового вигнанця та обмеження світової співпраці. Хіба що з росією.

Але, схоже, що офіційний Тегеран влаштовує останній сценарій. Бо як ще пояснити те, що рф 2 листопада замовила нову партію дронів, а вже за три дні, 5 листопада, як повідомило BILD, в аеропорту “Внуково” сів літак підсанкційної Poua Air, яка доставляє з Ірану заборонені вантажі.

Про заплановане постачання на початку листопада повідомляло і Головне управління розвідки Міноборони України. І знаєте, про що свідчить така швидкість постачання? Що росія з Іраном завчасно домовлялася та планувала постачання Shahed-136 і досі продовжує це робити. Для наступних партій шахедів.

Хоча Головне управління розвідки наразі цю інформацію не підтвердило, але є підстави стверджувати про те, що це шахіди: якщо не вся партія, то частина.

Росія вже сплатила за новий вантаж 140 млн євро готівкою та захопленою в Україні Західною зброєю. Це чималі кошти для рф, але ще більші ризики – для Ірану.

Тому, окрім коштів росія мала би пообіцяти Ірану те, що може якщо не зменшити тиск санкцій, то дати бонус, який бодай тимчасово врівноважить позицію Ірану на світовому ринку, навіть попри санкції.

Не виключено, що росія пообіцяла Ірану прикриття на міжнародних майданчиках. Зокрема, в Радбезі ООН, де Кремль досі користується правом вето, отриманим у спадок від СРСР, тому може блокувати заяви та розслідування Організації Об’єднаних Націй. Найбільше – стосовно використання іранських дронів-безпілотників.

Росія знає, що Іран порушує резолюцію Ради Безпеки ООН, не погоджуючи з радбезом свої дії. І обидві сторони-партнери усвідомлюють, що дрони-камікадзе заборонені, оскільки дальність їхнього польоту перевищує 300 км.

Проте постійний представник росії в ООН, Василь Небензя, заявляє, що інформаціє про дрони – фейк. Відтак, розслідування їхнього застосування – безглузде. І це означає, що Іран перебуває під протекторатом рф.

Держави, яка досі лишається чи не головною фігурою на шахівниці. Проти якої не можуть ходити навіть сильні світу цього. Бо шашка не б’є дамку, поки сама нею не стане.

Користуючись становищем рф, Іран навіть може звертатися до рф по допомогу у розробці ядерної зброї.

Поки немає офіційної інформації про те, що росія пристала на погоджувальний бік, бо кремль давно був проти застосування ядерної зброї Тегераном. Схилити на свій бік Іран може шантажем дронами. Такої ж думки і президент Зеленський.

Але чи дійде до цього – покаже час. Але є те, що вже налагоджено між двома країнами.

Торговельно-економічні відносини.

Враховуючи санкції, країни перебувають у жорсткій ізоляції, відтак торгувати можуть один з одним та країнами, які підтримують режим Москви та Тегерану. Тому, країни практично взаємозалежні. І саме тут криється відповідь на запитання, як можна припинити цю співпрацю.

Заборонити Ірану використовувати титан та титановмісні складові для дронів-камікадзе.

Саме титан як сировина використовується у корпусі, аби зробити дрон максимально легким, вдвічі міцнішим за залізо, а відтак, менш вразливим до влучань.

20 жовтня ЄС остаточно затвердив санкції проти Ірану за постачання шахедів Росії, концепція та деталі до яких вкрадені здебільшого у США.

Але, як показує практика і дії Ірану, обмеження не мають впливу. Тому, дуже важливо далі рухатися у напрямі дронозаборони.

Наступні санкції стосовно Ірану мають стосуватися титану. І не лише їхнього запровадження, але і контролю за дотриманням. Аби уникнути повтору сценарію Ірану та Китаю, між якими навіть попри іранські санкції було налагоджене постачання нафти.

В Ірані немає родовищ титану, відтак Тегеран імпортує титановий концентрат. Навіть з України: принаймні так було ще до повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Затиснути Іран потрібно максимально, щоби конструювання дронів-камікадзе було не лише невигідним, але і небезпечним. Над Іраном має нависати Дамоклів меч, який нагадуватиме, що у разі експорту титану навіть з нині дружньої росії може перетворитися на тотальну ізоляцію від цивілізованого світу.

Наслідки мають бути настільки сильними, щоби гроші, отримані за дрони, були нічим, порівняно з наслідками за їхній продаж. Лише тоді в Україну летітиме менше ворожих дронів.

Джерело: Бізнес Цезор