Тема видобутку енергетичної сировини, що неабияк впливає на рівень інфляції та безпекові відносини із союзниками США стала чи найголовнішою під час передвиборчої президентської кампанії 2024 року. Сьогодні, в день голосування вона потребує особливої уваги.
Коли газ виходить з-під землі, його потрібно негайно захопити, транспортувати трубопроводом до переробного заводу, де його обробляють, подають у ще один трубопровід і доставляють до зріджувального термінала. Там газ охолоджується до наднизької температури -260 градусів за Фаренгейтом і стає рідиною. Однак це лише частина процесу. Після скраплення газ завантажують на спеціалізоване судно – танкер для СПГ – та перевозять через океан до регазифікаційного термінала. Там його знову переводять у газоподібний стан, подають у трубопровід і доставляють до кінцевих споживачів: житлових будинків, де він обігріває оселі або використовується для приготування їжі; електростанцій для генерації електроенергії; та різноманітних заводів, де газ стає сировиною для виробництва добрив, сталі, пластику, фарб та інших товарів.
Прорив на світовий ринок СПГ був справою багатьох поколінь і видатним успіхом для американської економіки. Технічна складність, необхідна для освоєння зрідження, транспортування та регазифікації цього життєво важливого вуглеводню, не є тривіальною. Кожен вантаж СПГ є результатом років отримання дозволів і будівництва, інвестування мільярдів доларів і переговорів щодо укладення контрактів (також відомих як «угоди про закупівлю»), які діятимуть десятиліттями. Довгострокові операції, довгострокові відносини, довгостроковий вплив.
Прибуття танкерів з американським зрідженим природним газом (СПГ) до Європи в місяці після вторгнення РФ в Україну у 2022 році стало приводом для святкування в адміністрації Байдена-Гарріс. Ці судна, образно кажучи, вийшли в рейс ще десять років тому, коли експортні термінали для СПГ долали бюрократичні перепони застарілого федерального регуляторного процесу. Самі ж ці зріджувальні термінали залежать від постачання природного газу з родовищ, які потребували багаторічних досліджень і розробки.
Виглядає так, що очільники Білого дому граються з вогнем. Рішення в січні 2024 року призупинити більшість дозволів на експорт до завершення дублюючих економічних та екологічних досліджень вже завдало шкоди надійності постачання американського природного газу. Японія, один із наших найближчих союзників і найважливіших споживачів СПГ, першою забила тривогу. Ця шкода посилиться, якщо ці дослідження дадуть привід для федерального уряду вимагати концесій у газової промисловості США до відновлення дозволів.
Регуляторна невизначеність означає вищі витрати, триваліші та відтерміновані строки, а також можливі збої в ланцюгах постачання. «Вимкнення» експорту СПГ призвело б до каскадного ефекту порушень в економіці, не лише в експортному секторі. На досягнення провідної позиції країни в галузі природного газу вже пішло майже ціле покоління. І все це може опинитися під загрозою одним розчерком пера. Наступний президент може зняти паузу в схваленнях нових проєктів, але це доведеться робити обережно, щоб мінімізувати ризик судових позовів. Однак лише Конгрес може запропонувати довгострокове розв’язання цієї проблеми.
Варто лише нагадати, що американські енергоносії стали справжнім спасінням для європейської хронічно залежної від російського газу економіки. І будь-яке порушення цих ланцюгів впливатиме не просто на спроможності у вигляді нашого головного торгівельного партнера, а й напряму на українську обороноздатність.