Вірусономіка: як спалах 2019-nCoV б’є по залізорудній галузі та чого чекати українським добувачам

Китайська Народна Республіка є найбільшим в світі споживачем сировини, що генерує більше 70% морської торгівлі залізною рудою. Неоднозначність оцінок масштабів розповсюдження вірусу та закритий характер китайської влади значно ускладнюють будь-які прогнози подальшого стану галузі. Проте ці фактори вже суттєво впливають на сировинні індекси та китайські фондові біржі. Спалах вірусу – рідкісний випадок, хрестоматійний «чорний лебідь» Нассіма Талеба.

Інвестори пам’ятають ситуацію, яка склалася на сировинних ринках під час спалаху анемічної пневмонії SARS у 2003 році, коли Nikkei World Commodity Price Index, що включає 14 сировинних позицій впав більше ніж на 10 пунктів за один місяць, а глобальні світові втрати були оцінені від 30 до 100 млрд доларів США. Китайська економіка тоді зменшилася на 1% ВВП, а економіка всієї Південно-Східної Азії на 0,5%.

Незважаючи на істотне зниження ділової активності під час святкування Чуньцзе в країнах Азії, ціна на імпортну руду в китайських портах поступово знижувалася навіть після відкриття торгів. Так 30 січня імпортна ціна китайської залізної руди становила $84,94 за суху метричну тонну. Після відкриття торгів на австралійській фондовій біржі у понеділок 3 лютого був зафіксований обвал цін до $78.33 $ за два дні роботи біржі.

 

Лютнева ціна ф’ючерсу на поставку 1 т залізної руди. Дані станом на 04.02.2020. Джерело: CMEGroup.com

 

Зниження ціни було характерним для всіх металургійних індексів світу (включаючи бразильський) та всіх видів продукції (включаючи преміальні котуни та низькоагломеровану руду). Але ключовим фактором, що відрізняє економічні наслідки цьогорічної ситуації є те, що КНР майже вдвічі збільшила імпорт залізної руди – з 47% до 80%, порівняно з 2003 роком. Крім того, даються в знаки масштабні обмеження на ведення господарської діяльності, які були запроваджені китайськими органами влади. Цього разу країна демонструє більшу відкритість у передачі інформації, що дозволяє країнам вчасно закрити шляхи сполучення з КНР. Серед таких, закриття сухопутного кордону материкової частини з Гонконгом, зупинка залізничних перевезень з деякими середньоазійськими республіками, заборона виїзду з Хуангану (7,5 млн населення) та введення особливого режиму у найбільших містах – Пекіні та Шанхаї.

 

Міжнародні індекси цін за 1 т залізорудної сировини. Джерело:mining.com

 

Реакцією ринку було зниження на 11 пунктів індексу фрахту суден Baltic dry 31 січня. Порівняно з попереднім днем цей показник зменшився на 2,21%. Значення цього індексу є вагомим для аналізу ділової активності у світі, адже він відображає зміни вартості морського транспортування сировини: металу, залізної руди, вугілля, а також зернових. Індекс включає в себе три інших індекси вартості фрахту, що відрізняються розмірами суден, для яких вони розраховуються, – Capesize, Supramax і Panamax. Динаміка змін BDI дозволяє інвесторам і учасникам ринку аналізувати основні тенденції світового попиту і пропозиції. Найчастіше індекс розглядається як головний індикатор майбутнього економічного зростання (якщо індекс зростає) або рецесії (якщо він падає), оскільки сировина, за яким розраховується індекс, має низький потенціал до спекулятивних операцій. Саме за допомогою цього індексу у 2008-2009 роках економічна спільнота вдало спрогнозувала активну фазу рецесії за 2-3 місяці, коли значно знизився об’єм морських перевезень.

Схожі економічні тренди демонструє динаміка головних китайських біржових індексів після відкриття торгів в понеділок: Shanghai SE Composite Index впав на 8,7%, Shenzhen Stock Exchange Composite Index – на 9,1%. Аналогічні показники демонстрували японські NIKKEI 225 та гонконгзький Hang Seng. Фінансові ринки відомі своєю швидкою реакцією на так звані “event risks”, разом з тим – консервативним відгуком на початок зросту. Китайський уряд заявив про запровадження заходів з корекції ситуації, яка склалася на ринку: до програми увійшли зниження облікової ставки на 10 пунктів та стабілізаційне вливання 1,2 трлн юанів (еквівалент $173 млрд) для зворотного викупу облігацій. Проте це викликало лише незначну корекцію основних індексів, середнє зростання яких не перевищило 2%.

 

Динаміка, яку демонстрували два найбільших китайських біржових індекси на 04.02.2020. Джерело:BloombergMarkets.

 

Аналогічна ситуація склалася на всіх сировинних ринках світу, особливо схожим було падіння ціни на мідь та нафту, які також є надзвичайно важливою сировиною для Китаю, а їхнє споживання – індикатором рівня економічного зростання країни. Навіть сесія Всекитайського зібрання народних депутатів 5 березня, де КПК планує презентувати кількісні параметри очікуваного зростання ВВП на рівні 6%, може бути відкладено через спалах коронавірусу.

Якщо пік захворюваності припаде на початок весни, а екстрені заходи держав стануть ще масштабнішими, можна очікувати падіння ціни на залізорудну сировину нижче середньорічного рівня у $60 за тонну, що прогнозують аналітики Citibank. Ця новина не є втішною для всіх країн-експортерів сировини, тому індекси бірж Австралії, Бразилії, Російської федерації та акції великих добувних компаній вже відгукнулися негативно. Українським експортерам, які не мають власного торгівельного флоту слід підготуватися до найбільш радикальних заходів з боку влади КНР, в тому числі – закриття портів. Перелічені фактори цілком можуть стати початком нової світової кризи, в якій сировинним державам необхідно буде застосувати максимум зусиль для збереження виробничих та логістичних ланцюгів.

Георгій Попов

Більше Новин