Переорієнтація світової економіки на безвуглецеве виробництво набирає обертів, викликаючи різкі зміни у нафтогазовій і вугільній галузях: кількість нафтогазових свердловин зменшується , історія вугільної промисловості добігає історичного кінця, принаймні у Європі. В Азії, Південній Африці та Канаді вугільну галузь постійно “лихоманить” коливанням цін, скороченням попиту і невизначеністю світових ринків. Світові вугледобувні гіганти один за одним заявляють про згортання добутку вугілля. Наприклад, Glencore планує зробити це у Південній Африці за кількох років.
Україна потрапила у міжнародні новини про надра. Європейський Союз пов’язує свій розвиток з водневою енергетикою і називає Україну одним із майбутніх постачальників.
Україна. Українські надра стають “прозорішими”. Уряд затвердив нову методику обрахунку вартості спеціальних дозволів на користування надрами. Державна служба геології та надр України з метою залучення інвестицій у добувну галузь запустила онлайн-продукт – Інвестиційний атлас надрокористувача, що містить понад 280 перспективних ділянок для розробки корисних копалин по всій Україні, список яких постійно поповнюється.
Мінприроди поновлює видачу висновків з оцінки впливу на довкілля, які були призупинені внаслідок карантинних заходів. Так, Нафтогаз отримав дозволи на буріння нових 11 свердловин. Україну можуть залучити до виробництва ядерного палива.
5/10/2020 р.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ ПЛАНУЄ ТОРГУВАТИ З УКРАЇНОЮ ВОДНЕМ
Європейський союз (ЄС) обирає водневу енергетику. Тож у рамках своїх планів, буде прагнути встановити правила для торгівлі воднем з країнами-постачальниками, включаючи Марокко і Україну.
“Для надійної торгівлі відновлювальним та низьковуглецевим воднем через кордони нам потрібні відповідні правила”, – сказав комісар ЄС Кадрі Сімсон, вказуючи на вищезгадані країни як перший крок для встановлення таких правил.
ЄС також поставить водень та регуляторні фактори торгівлі ним на порядок денний під час переговорів про енергетику з США, Японією та Південною Кореєю.
2/10/2020 р.
WESTINGHOUSE ЗАЛУЧИТЬ ЕНЕРГОАТОМ ДО ВИРОБНИЦТВА КОМПОНЕНТІВ ЯДЕРНОГО ПАЛИВА
Американська компанія Westinghouse Electric Company може залучити “Атоменергомаш” (підрозділ НАЕК “Енергоатом”) до виробництва компонентів тепловиділяючих збірок (ТВЗ) і для зарубіжних реакторів ВВЕР-440. Про це CEO компанії Патрік Фрегмен сказав в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.
За його словами, підписаний 30 вересня протокол про наміри з “Атоменергомаш” передбачає виробництво хвостовиків і головок для ТВС ВВЕР-440, в даний час проводиться атестація заводу.
CEO Westinghouse також підтвердив інтерес до палива для ВВЕР-440 і з боку інших операторів АЕС Європи.
“Так, на сьогодні існують замовники, які проявляють інтерес до цього продукту. Якщо подивитися на ринки, то в Україні існують два блоки ВВЕР-440, а в Європі – 21 реактор такої конструкції”, – сказав він.
29/09/2020 р.
“УКРГАЗВИДОБУВАННЯ” ОТРИМАЛО ДОЗВІЛ НА БУРІННЯ 11 СВЕРДЛОВИН
Компанія АТ “Укргазвидобування”, що входить до Групи Нафтогаз повідомила, що отримала дозвіл на буріння 11 нових свердловин, які були заблоковані впродовж 4 місяців через відсутність висновків з оцінки впливу на довкілля (ОВД). Висновки ОВД неможливо було отримати через карантинні обмеження.
Повідомляється, що компанія вже розпочала роботи на свердловині №62 на Комишнянському родовищі. “За попередніми оцінками, від несвоєчасного проведення робіт компанія і країна можуть недоотримати до 200 млн м3 газу у 2020-2021 роках. Відповідно, і бюджет недоотримує податки від потенційної реалізації цього газу», – йдеться у повідомленні.
Світ. За даними провідних світових консалтингових і аналітичних агентств прийнятий більшістю розвинених країн курс на зелену енергетику може спровокувати дефіцит на “battery elements” вже у найближчі десятиліття. Зважаючи на це, США намагаються забезпечити власну ресурсну стабільність щодо рідкоземельних земельних металів і зменшити залежність від Китаю. На ряду з рідкоземельними елементами, прогнозується і дефіцит нікелю вже у найближчу п’ятирічку.
Видобуток нафти у світі падає, а Сполучені Штати виходять в лідери по її видобуванню. Така собі енергетична ротація.
6/10/2020 р.
НІКЕЛЬ ВЖЕ У НАЙБЛИЖЧІ П’ЯТЬ РОКІВ МОЖЕ СТАТИ ДЕФІЦИТНИМ ТОВАРОМ
Світове фінансове агентство Macquarie Group на конференції Paydirt Nickel у Перті закликало інвестувати в нікелевий сектор, незважаючи на очікувану надлишкову пропозицію в найближчій перспективі.
Консультант Macquarie Джим Леннон заявив, що для задоволення потенційного “вибухонебезпечного” попиту після 2025 року будуть потрібні негайні інвестиції в нікелевий сектор.
У перші сім місяців 2020 року було зафіксовано профіцит у 90 000 т, а профіцит у 135 000 т прогнозувався на весь рік порівняно з дефіцитом у 35 000 т у 2019 році. Прогнозується, що споживання нікелю у світі скоротиться на 7,3% у 2020 році.
За оцінками Леннона, ринок нікелю повернеться в рівновагу до 2024 року, а вже у 2025 році перейде до дефіциту.
5/10/2020 р.
США ІНВЕСТУЄ У ВИРОБНИЦТВО АКУМУЛЯТОРНИХ МЕТАЛІВ
Уряд США у рамках програми щодо зменшення ресурсної залежності від Китаю, схвалив інвестиції у компанію з виробництва акумуляторних металів TechMet. Компанія отримала 25 млн доларів від Міжнародної фінансової корпорації розвитку США для сприяння розробці бразильського рудника нікелю та кобальту, який є важливим інгредієнтом катодів більшості акумуляторів для електромобілів, а його виробництво у переважній більшості знаходиться під контролем Китаю.
“Інвестиції у важливі матеріали для передових технологій підтримують розвиток та просувають зовнішню політику США”, – заявив Адам Болер, генеральний директор урядового агентства.
Цей крок є ще одним прикладом зусиль США зменшити залежність від свого найбільшого геополітичного конкурента щодо ключових матеріалів і відбувається через кілька днів після того, як президент Дональд Трамп підписав розпорядження про розширення внутрішнього виробництва рідкоземельних корисних копалин.
5/10/2020 р.
У СВІТІ РІЗКО ЗМЕНШИЛАСЬ КІЛЬКІСТЬ НАФТОГАЗОВИХ СВЕРДЛОВИН
За даними американської нафтосервісної компанії Baker Hughes, число діючих нафтових і газових бурових установок у світі знизилося до рекордного мінімуму. У середньому в минулому місяці в світі працювало 1019 установок проти 1050 в серпні. При цьому вересневий рівень на 1122 менше показника за цей же місяць минулого року.
У США навпаки кількість установок минулого місяця збільшилася на 7 відносно серпня – до 257. У Канаді приріст також склав 7 бурових – до 60.
На Близькому Сході число бурових за минулий місяць впало на 19 – до 282 (мінімум з січня 2011 року), в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні – на 31 (до 169, найнижчий рівень з квітня 2002 року), в Африці – на 7 (до 55, мінімум з червня 2006 року). У Латинській Америці показник виріс на 8 і досяг 83 бурових, в Європі – на 4, склавши 113.