Глина – це слово, яке знайоме кожному. А от вже про бентонітові глини чули далеко не всі. Між тим, в Україні відомо близько сотні родовищ і проявів бентонітів. А також тут знаходиться найбільше родовище бентонітових глин у Європі та одне з найбільших у світі. І саме, бентонітові глини у 1986 році стали основним адсорбційним матеріалом, що використовувався під час аварії на ЧАЕС та ліквідації її наслідків.
Так що ж таке бентоніт і що в ньому такого цікавого?
Бентоніти – глинисті породи, переважно складені мінералами смектитової групи, в основному монтморилонітом і бейделітом. Завдяки таким властивостям, як пластичність, здатність до набрякання, висока сорбційна активність, бентонітові глини широко застосовуються у різних галузях промисловості: металургійній, масложировій, паперовій, фармацевтичній, хімічній, сільському господарстві, для виробництва будівельних матеріалів, бурових роботах у якості складової для бурових розчинів, а також у косметології.
Його цінність підвищується, коли бентонітова глина сушиться, модифікується і перемелюється в бентопорошок. Головна особливість такого порошку – його екологічність. У сучасних умовах саме цей фактор все частіше стає критерієм, що визначає конкурентні переваги бентоніту.
У 2018 році у світі було вироблено близько 24 млн. тонн бентоніту. Асортимент бентонітової продукції становить близько 250 найменувань.
Що в Україні? Як згадувалось вище, мінерально-сировинна база бентонітових глин України є найбільшою у Європі і однією з найбільших у світі. Адже в Україні є близько 110 виявлених покладів бентоніту – у Черкаській, Закарпатській, Хмельницькій областях, на Донбасі та в Криму. Всього Держбалансом запасів корисних копалин обліковуються запаси глин бентонітових за категоріями А+В+С1 у кількості 60 298,07 тис. т та за категорією С2 – 1260,0 тис. т . Вони сконцентровані у 9 родовищах – Григорівському, Горбківському, Ільницькому, Кудринському, Черкаському, Курцівському, Бережанському, Пижівському, Максимовому. Решта родовищ та проявів – мають ступінь вивчення прогнознихта перспективних ресурсів .
Бентонітові глини України за складом переважно лужноземельні полімінеральні. За основними породоутворюючими мінералами вони поділяються на три типи:
- глини монтморилонітового складу, які поширені в основному в АР Крим (Курцівське, Кудринське родовища) та Хмельницькій області (Пижівське родовище);
- глини бейделіт-монтморилонітового складу, які поширені в Черкаській (Черкаське родовище (Дашуківська ділянка) і в Тернопільській (Бережанське родовище) областях;
- глини монтморилоніт-бейделітового складу, що розвинуті у Хмельницькій, Тернопільській та Донецькій областях
Найбільше родовище бентонітових глин в Україні та Європі – Дашуківський кар’єр у Черкаській області займає площу 645 км2. Тут зосереджено 90% всіх українських покладів глин, готових до промислового використання. Запасів цієї глини вистачить на кілька сотень років. Кар’єр на базі родовища розпочав роботу в 1953 році. За період незалежності декілька разів зупинявся, був навіть на межі банкрутства. Сьогодні спецдозвіл на розробку Дашуківської Черкаського родовища має ПАТ «Дашуківські бентоніти». З 2020 року підприємство поступово відновлює свою роботу з парком оновленої добувної техніки. Вже зараз бентоніт з цього родовища використовують близько 200 великих підприємств – металургійних, машинобудівних, нафтогазовидобувних, хімічних, будівельних та інших – як в Україні, так і країнах колишнього Союзу.
Перспективи. Не зважаючи на досить потужну мінерально-сировинну базу бентонітових глин, Україна в переліку світових експортерів цього мінералу не займає помітного місця і поки що виробляє лише декілька десятків видів бентонітової продукції. Більше того, нам доводиться імпортувати бентонітову глину й інші матеріали з-за кордону, хоча ціни коливаються від 50 доларів до 3 тисяч і вище доларів за тонну. А має бути навпаки.
Наприклад, ми можемо забезпечити власні потреби і створити умови для експорту глинопорошків, які використовуються у цивільному будівництві і будівництві стратегічних об’єктів, таких як тунелі метрополітену. Це особливо актуально у сучасному світі, де зведення підземних комунікацій набирає обертів.
Або налагодити виробництво бентонітових матів, що являються унікальним гідроізоляційним матеріалом, який використовуються при заливці фундаментів будівель і у дорожньому будівництві як нижнє покриття від розмивів, провалів і тріщин.
Бентоніти широко використовуються у харчовій промисловості завдяки своїм сорбційним властивостям і абсолютній нетоксичності. Ними очищують вино та рафінують олії.
На сьогоднішній день бентонітові глини включені до Державної фармакопеї більшості країн світу. Їх використовують у фармацевтичній технології та косметологічній практиці як допоміжні речовини для приготування порошків, мазей, косметичних кремів, медичних шампунів та зубних паст.
Бентонітові глини мають великі перспективи. Для розвитку даного напрямку треба зробити “зовсім мало”:
- реформувати законодавство у сфері надрокористування;
- створити можливості для захисту і підтримки внутрішнього виробника;
- приділити увагу модернізації підприємств;
- створити умови для поліпшення інвестиційного клімату;
- посилити відповідальність за незаконний добуток.
І тоді будуть і нові робочі місця, і податки, і інфраструктура, а головне надра країни будуть справді корисними.
Малова Марина