Стан гірничої освіти в світі: уроки та перспективи для України

В цьому матеріалі ми хочемо поговорити про ще одну важливу ресурсну складову, необхідну для побудови успішної гірничодобувної промисловості в нашій країні. І цей ресурс – люди, фахівці які кожен день наповнюють кар’єри та добувне приладдя  власними знаннями та духом прогресу. Де навчаються геологи та які особливості має сучасна геологічна та інженерна освіта? НАДПУ розбиралася для вас.

Спеціальність «гірнича справа» – це освоєння надр Землі, їх вивчення та використання. Гірничі інженери займаються видобутком корисних копалин та переробкою, а також супутніми дослідженнями, розробкою професійних технологій і програмного забезпечення. Працюючи на шахтах і інших розробках, інженери проводять видобуток і транспортування корисних копалин, вентиляцію, проведення гірничих виробок, а також підтримують шахти в стані, необхідному для експлуатації. В сучасних умовах зростаючого споживання мінеральної сировини та зростаючих потреб людства в нових корисних копалинах, професія гірського інженера не втрачає актуальності та  стає все більше технологічною, використовує широке коло провідних комп’ютерних досліджень.

  • Професія гірничого інженера цікава і набагато більш різноманітна, ніж можна уявити. Вона передбачає постійні поїздки, роботу в найкрасивіших місцях нашої планети, спілкування з  людьми різних культур та національностей.
  • Робота в галузі гірничої справи передбачає вступ в невелике, але високо інтернаціональне професійне співтовариство, що, в свою чергу, дозволяє вивчати нові мови, отримувати і переймати цінний досвід від своїх колег.
  • Працювати гірничим інженером можна не тільки в Україні, але і за кордоном. Наприклад, багато вакансій пропонується в Південній Америці, Австралії та Африці – провідних регіонах видобутку корисних копалин. Велика кількість наших співвітчизників є співробітниками добувних транснаціональних корпорацій.
  • Після вивчення гірничої справи, професія, отримана у вищому навчальному закладі, дозволяє отримувати високу заробітну плату. У Великобританії, наприклад, середня початкова зарплата гірничих інженерів становить $ 26,000-33,400, середня зарплата інженерів з досвідом від 5 років – близько $ 55,700, з досвідом 10-15 років – близько $ 61,900-92,800, про що повідомляють нам статистичні дані королевства.
Процес та вартість навчання

Навчальні програми в галузі гірничої справи (Mining) є мультидисциплінарними і є дотичними до різних аспектів геології, фізики, хімії, екології, математики та економіки. Студенти вивчають технології знаходження та видобутку корисних копалин, а також супутні управлінські дисципліни і науки про навколишнє середовище. Крім цього, гірські інженери вивчають геомеханіки, вентиляцію, планування гірничих робіт і переробку мінеральної сировини.

Навчання в бакалавраті за спеціальністю гірнича справа зазвичай триває 4 роки, а в магістратурі – 1-2 роки. Студентам також доступні академічні та дослідницькі програми докторантури.

Більшість курсів в сфері гірничого промислу складається з обов’язкових і елективних модулів, що дозволяє студентам досягти індивідуальних академічних цілей. Крім того, багато програм включають в себе велику практичну складову, яка допомагає застосувати отримані теоретичні знання на практиці і встановити необхідні професійні контакти. Деякі курси також передбачають лабораторну роботу. Більшість навчальних закладів мають у своєму розпорядженні окремі лабораторії для вивчення таких аспектів гірничої справи, як аналітичної мінералогії, збагачення корисних копалин та механіки гірських порід.

Оскільки гірнича справа є класичною інженерно-технічною спеціальністю, навчальні програми в цій сфері, в основному, є стандартними і не відрізняються великою різноманітністю в залежності від обраного університета. Зокрема, можна вивчати загальну гірничу справа з більш вузькою спеціалізацією в геотехніці, економіці мінералів і корисних копалин, переробці корисних копалин або гірської геомеханіки. Подібні програми пропонуються, наприклад, в канадському Кембрійському коледжі та визнаною кращою в світі  Гірничою школою Колорадо.

Університети Австралії, де, напевно, існує кращий в світі ринок вакансій для гірничих інженерів, такі як Університет Нового Південного Уельсу та Квінслендський університет, пропонують  програми, на яких можна поєднувати вивчення гірничого промислу і вивченням інших дисциплін, таких як економіка, комерція, бізнес, фізика, комп’ютерне програмне забезпечення, хімія, кліматичні процеси, геологія, біотехнології, науки про Землю, антропологія та археологія. Погодьтеся, що в умовах  сучасної динаміки розвитку гірничодобувного комплексу, коли співробітникам необхідно вирішувати широке коло проблем (від соціальної відповідальності до оцінки екологічного навантаження), такий набор знань є беззаперечною перевагою випускника.

Вартість навчальних курсів в галузі гірничої справи залежить від навчального закладу і його репутації, а також від країни навчання. Доступну освіту можна отримати, наприклад, в індійському університеті IIT-KGP ($1,300 на рік), канадському Королівському університеті ($ 9,700 на рік за програмою докторантури) і малайзійському Університеті Sains Malaysia ($2,500 на рік за програмами магістратури та докторантури). Навчання в Австралії коштує дорожче – близько $30,000 в рік в Університеті Нового Південного Уельсу та Квінслендскому університеті. Навчання в Гірничо-технологічній школі Південної Дакоти обійдеться в $ 16,760 в рік, в британському Університеті Східної Англії – в $18,000 в рік, а в Ексетерському університеті графства Девон – в $23,650 в рік.

Після цього доцільним буде розглянути додаткові фінансові можливості для студентів, які б хотіли сконцентруватися на навчанні та наукових дослідженнях. А саме на доступних стипендіях:

Стипендії SME (Society for Mining, Metallurgy & Exploration)

Суспільство SME пропонує студентам, що вивчають гірську інженерію на різних рівнях, більше 15 стипендій у вигляді фінансової підтримки, що допомагає отримати ступінь в галузі гірничої справи та геології.

RCF Fellowship

Студенти першого курсу американських коледжів і вузів з мінімальним GPA 3.50 можуть отримати грант в розмірі $ 35,000, що покриває вартість навчання. Він передбачає щомісячну стипендію та річну практику в Resource Capital Funds (RCF) після закінчення першого курсу.

Bosworth Smith Trust Fund

Стипендія британського фонду в розмірі $ 6,200 призначена для студентів дослідницьких програм магістратури і докторантури, які вивчають гірську інженерію, кольорову металургію та збагачення корисних копалин.

Найкращі університети в справі гірничої справи

 

Гірнича школа Колорадо, США

Гірнича школа Колорадо займає перше місце в рейтингу світових гірських шкіл за версією QS World University Rankings 2019 і є одним з  кращих інженерних університетів. На рівні бакалаврату, магістратури та докторантури тут можна вивчати гірську інженерію і геологічну інженерію. Програми бакалаврату тривають 4 роки, а програми магістратури – мінімально 30 кредитних годин.

Середня вартість навчання: $32,700 в рік

 

Університет Кертін, Австралія

Університет Кертін, що славиться висококласною технічною освітою, пропонує вищі дипломні курси, а також програми бакалаврату, магістратури та докторантури для майбутніх гірничих інженерів.

Крім вивчення загальної гірничого промислу, тут також можна поєднувати вивчення гірничої справи з вивченням будівельної інженерії, металургії або комерції зі спеціалізацією в економіці, фінансах або менеджменті.

Середня вартість навчання: $24,940 в рік

 

Університет Макгілла, Канада

Відомий своєю інтернаціональністю, Університет Макгілла пропонує студентам з усього світу вивчення гірничого промислу на вищому дипломному рівні, рівні бакалаврату, магістратури та докторантури.

За програмою бакалаврату, що триває 150 кредитних годин, тут можна вивчати загальну гірничу справа, а на програмах магістратури, що складаються з 45 кредитних годин, можна вивчати гірничу інженерію та матеріалознавство в рамках академічного або дослідного курсу. Програми докторантури в університеті тривають 4 роки.

Середня вартість навчання: $ 25,200 в рік

Серед кращих гірничих школ за оцінкою QS, в топ-20 опинилися переважно університети США, Канади та Австралії. Університети Пенсильванії та Західної Австралії (штатів із розвиненою добувною галуззю) давно є хабами з рекрутингу кваліфікованих кадрів місцевими надрокористувачами. Ситуація «регіон видобутку – гарний гірничий ВНЗ» є типовою, до таких прикладів  можна віднести  Універсидад де Чілі та Автономний університет Мехіко.

Для наших читачів було б корисно дізнатися про найближчих до нас лідерів освіти. Передусім це легендарна німецька гірнича Академія у Фрайберзі, де  додаткову освіту отримував першовідкривач Криворізького залізорудного басейну Олександр Поль та майбутні засновники профільних навчальних закладів нашої країни. «Родзинкою», яка виділяє консервативні навчальні програми даного університету є бакалаврська та магістерські  програми зі сталого розвитку гірничої галузі. Переважно на ній вивчаються інженерні, будівельні та екологічні дисципліни. Університет посів 16 місце в світовому рейтингу.

Іншим європейським закладом освіти став інноваційний  Університет Делфт, де навчання гірничих інженерів віжбувається на факультеті геологічних наук та цивільного будівництва. Експерти виділяють стратегію керівництва навчального закладу щодо максимально можливого опанування студентами новими засобами автоматизації гірничих виробництв та геологічної розвідки. Це перетворю університет не тільки в місце підготовки кадрів для промисловості, а й науково-дослідний центр інтердисциплінарного спрямування, що має доступ до найкращих напрацювань для впровадження на практиці.

Вітчизняні  ВНЗ

Геологи, інженери, фахівці з переробки та транспортування – всі ці спеціальності можна отримати в політехніках Дніпра, Києва. Львова, Кривого Рогу, Івано-Франківська Житомира, Полтави тощо. Вартість навчання є конкурентною, порівняно з ціною у наших сусідів.

Річна вартість навчання у Дніпровській політехніці за спеціальністю «Гірництво» буде еквівалентне $620 на рік. При тому університети плідно співпрацюють з добувними компаніями, активно стимулюючи проходження виробничої практики на регіональних підприємствах. В цьому контексті важливо згадати оголошену минулого року стратегію Міністерства освіти з впровадження дуальної освіти. Такий підхід дозволить студентам з другого курсу проводити переважну більшість занять на виробництві, отримуючи заробітну плату та безцінний досвід.

Георгій Попов