Неймовірний бішофіт – що це таке і з чим його “їдять”

Ви не чули про бішофіт? Між іншим, це саме той мінерал, вживання якого не тільки безпечне, а і корисне для здоров’я. Звичайно, у певному, визначеному спеціалістами дозуванні і з лікувальною метою. Але це далеко не головне, що «може» цей унікальний мінерал.

Статтею про бішофіт – незамінний у промисловості – НАДПУ відкриває нову рубрику. В ній ми постараємось регулярно і цікаво розповідати про унікальні корисні копалини України і світу.

Бішофіт являє собою водний хлорид магнію MgCl2*6H2O. Простіше кажучи – це сіль магнію. У чистому вигляді кристали бішофіту прозорі, але в залежності від присутніх у складі домішок можуть мати відтінки від білого до бурих.

Вперше цей мінерал був виявлений у ХІХ столітті у цехштейнових відкладеннях Німеччини, вивченням його займався німецький хімік і геолог Карл Густав Бішоф, на честь якого згодом цей мінерал і був названий. Мінерал відноситься до класу галогенідів. У природі знаходиться в складі відкладів морської солі пермського періоду, вік яких в середньому складає 250 млн років. За складом – це хлормагнієвий комплекс, який вміщує мікроелементи: калію, кальцію, натрію, міді, заліза, кремнію, титану, молібдену, літію, бору, брому, йоду й ін.

Бішофіт відрізняється дуже високим вмістом магнію (до 99 г/дм3). Саме це, а також біологічна взаємодія усіх його мінералів і компонентів обумовлює властивості бішофіту та сферу його застосування. А вона настільки широка, що охоплює майже всю господарську діяльність людини: як сировина для отримання металевого магнію, застосування в металургії, де використовується для виробництва вогнетривів, в технологічних процесах отримання титану, ванадію, хрому, а також в енергетичній, електротехнічній, нафтовій, харчовій, поліграфічній та легкій промисловості, у медицині й сільському господарстві.

На сьогодні у світі відомо лише три родовища бішофіту, що розробляються. І найбільше з них, а також найглибше, знаходиться саме в Україні! Це Затуринське родовище, яке знаходиться в Полтавському районі Полтавської області, на північний схід від с. Затурине.

Джерело: mineral.poltava.ua

 

А відкрили його випадково при пошуках нафти і газу. Вперше пласт бішофіту на Затуринському родовищі розкритий свердловиною №407 у 1980 році ВГО “Полтавнафтогазгеологія”, через яку ТОВ “Фірма “Мінерал” з 1993 року здійснювався дослідно-промисловий видобуток розчину бішофіту, а пізніше, після спорудження у 1997 році ще однієї видобувної свердловини №1 дослідно-промисловий видобуток здійснювався через обидві свердловини одночасно або почергово. З 2003 року ТОВ “Фірма “Мінерал” перша і єдина компанія в Україні, яка проводить промислову розробку покладу бішофіту. Видобувний комплекс представлений двома видобувними свердловинами і допоміжними спорудами. Сам бішофіт видобувають із глибини 2,5 км. До свердловини закачують воду, на глибині вона розмиває поклади бішофіту і під тиском виводить на поверхню сольовий розчин. Він і являє собою корисну копалину.

Принципи організації та керування ТОВ “Фірма “Мінерал”, що ґрунтуються на впровадженні в промислове виробництво технічних розробок у сфері видобутку й використання бішофіту, дозволили залучити висококваліфікованих фахівців у різних галузях науки й техніки, розроблені конкретні засоби й методи багатоцільового використання корисної копалини в промисловості різних галузей .

Нафтогазовий комплекс. Розчин природного бішофіту безсульфатний типу ІГК (інгібітор гідратоутворення комплексний) застосовується в процесі підготовки газу, що видобувається, і є найбільш ефективним засобом попередження й боротьби з гідратоутворенням і корозією в системах збору й промислової обробки газу. Відповідно до технічних умов, реагент являє собою спеціально підготовлений розчин хлористого магнію.  Застосування ІГК  дозволяє усунути відкладення гіпсу в промисловому устаткуванні.

Гірничодобувна промисловість. На основі розчину природного бішофіту  ТУ 25 України 22529511-003-97 розроблений і запатентований засіб по обробці гірської маси з метою попередження примерзання й змерзання під час перевезення, а також для попередження запилення прикар’єрних і внутрішньокар’єрних доріг з нетвердим покриттям. Спосіб розроблений для гірничодобувної промисловості при видобутку корисних копалин відкритим способом, а конкретно, при русі автотранспорту по прикар’єрних і внутрішньокар’єрних дорогах з нетвердим покриттям у сухий і спекотний час доби. Спосіб дозволяє підвищити ефективність боротьби з пилом, зменшити кількість рейсів машин, що обробляють поверхню доріг від запилення, збільшити час між операціями попередження запилення доріг, а тому зменшити витрати на їхнє виконання.

Металургія. Одним із перспективних напрямків використання бішофіту є виробництво металічного магнію. Можливість і ефективність такого використання доведена проектом “Виробництво магнієвої сировини на основі Полтавських бішофітів”, розробленому Інститутом титану (м. Запоріжжя).

Курортологія, медицина, косметологія. Вивчення властивостей розчину природного бішофіту Затуринського родовища здійснювали фахівці Дніпропетровської медичної академії, Запорізького медичного університету, Української медичної стоматологічної академії (м. Полтава), НДІ гігієни и медичної екології (м. Київ), Харківської медичної академії післядипломної освіти, Українського центра спортивної медицини, Українського НДІ медичної реабілітації й курортології (м. Одеса).

Ефективність застосування бішофіту доведена багаторічним досвідом використання на Миргородському курорті. Практично всі парфумерні, косметичні, гігієнічні засоби й препарати, до складу яких входить мінерал бішофіт (Полтавський бішофіт), виготовляються підприємствами України на основі розчину природного бішофіту Затуринського родовища. Вже декілька десятиліть в Україні відомі такі торгові марки як “Полтавський бішофіт”, “Dr. Bishoffit”, “Bisheffect”, продукція якої постачається на європейський ринок.

Аграрний комплекс. Існує методика і форми застосування розчину природного бішофіту в землеробстві, ветеринарній медицині і тваринництві, які здатні підвищити врожайність сільськогосподарських культур, профілактиці багатьох захворювань  тварин.

Автодорожнє господарство. Стійкість розчину природного бішофіту, а також його порівняно низька вартість, інертність до матеріалів дорожнього покриття, бетонних конструкцій мостів, бордюрів, тротуарів знайшли своє відображення у застосуванні бішофіту у протидії обледенінню автодоріг, залізничних колій та інженерних споруд стратегічного значення.

Будівництво. Гордістю ТОВ “Фірма “Мінерал” являється розроблена технологія виготовлення наливних підлог, які виготовляються з деревинно-полімер-магнезіальної композиції, що дозволяє збільшити їх строк експлуатації в кілька разів у порівнянні з дерев’яними підлогами. При цьому теплотехнічні характеристики близькі до дерев’яних підлог, а по міцності вони не уступають керамзитобетонним.

Сфера використання цього неймовірного мінералу постійно розширюється. Його без перебільшення можна назвати критичною сировиною. А девіз компанії, яка відкрила мінерал Україні: “Бішофіт – це сіль нашого життя і діяльності” надихає і доводить, що ідея, втілення якої колись здавалось просто неможливим, згодом переростає у справу всього життя.

Більше Новин