17 жовтня у прес-центрі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” пройшов прес-брифінг на тему “Зупинка бронювання – удар по економіці та обороноздатності України” за участю представників Національної асоціації добувної промисловості України. Також у засіданні взяли участь президент ОП “Укрметалургпром” Олександр Каленков; голова Асоціації “Укрцемент” Павло Качур; виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) Сергій Кудрявцев; президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтин Салій.
Нещодавно в ЗМІ з’явилась інформація про те, щона засіданні уряду Президент України був обурений бронюванням 1,5 млн осіб у зв’язку із чим Кабінет міністрів України за результатами цієї наради прийняв провести аудит прийнятих рішень про бронювання та призупинив визнання підприємств критично важливими для функціонування економіки в особливий період.
Ми розуміємо прагнення Президента навести лад із бронювання працівників, розділяємо думку про те, що чинний порядок бронювання не позбавлений недоліків, в пергу чергу, пов’язаних із визнанням критично важливими та подальшим бронюванням персоналу на рівні ОДА (ОВА).
Однак, вже зараз бізнес спостерігає вкрай негативні тенденції та дії, органів виконавчої влади, окремих міністерств (наприклад Мінекономіки), що не відповідають вимогам Закону та прийнятого протокольного рішення КМУ, а саме:
1. Зупинка визначення підприємства критично важливим (підтвердження критичності). Позбавлення або втрата такого статусу для підприємства означає повну неможливість бронювання персоналу.
2. Зупинка процедури бронювання. Це робить незахищеним увесь прозорий бізнес, особливо промисловість, працівників яких легко мобілізувати безпосередньо на прохідній.
3. Свавільні дії окремих ТЦК та СП у внесенні або видаленні відомостей стосовно отриманих відстрочок заброньованим працівникам.
Спостерігаємо все частіші випадки, коли ТЦК та СП зменшує строк бронювання на 3 місяці у тих випадках, якщо такий строк був автоматично продовжений відповідно до Постанови КМУ №516 від 07.05.2024. Тобто спочатку відповідна інформація була внесена в Оберіг та відображаласьв мобільному додатку «Резерв+», однак згодом булазмінена та зменшено строк бронювання на 3 місяців супереч рішенню Уряду.
Отримати бронь наразі можуть лише працівники критично важливих для економіки підприємств. Для цього потрібно відповідати трьом з семи критеріїв, що прописані у постанові Кабміну №76, проте один з них можуть встановлювати територіальні громади (обласна військова адміністрація, ОВА).
Такі дії органів влади та окремих міністерств призведуть до вкрай негативних наслідків, на відміну від електроенергії, мобілізованого працівника просто неможливо повернути на виробництво чи знайти йому заміну. Добувнагалузь чітко розуміє, що пріоритетне завданнядержави в цей час – захист її суверенітету та територіальної цілісності та необхідність комплектування Збройних Сил України, але водночас український бізнес також звертає увагу, що для підтримки ведення бойових та спроможностей війська потрібна ефективна та працююча економіка.
Під час дискусії були озвучені можливі негативнісценарії для галузі та національної економіки, а також запропоновані формати конструктивного діалогу між державою та бізнесом. Передусім вони мають враховувати специфіку технологічного циклу та становища підприємств, напрацювання у галузі цифровізації та прямий внесок підприємствгалузі у справу підвищення боєготовності ЗСУ.
За результатами обговорення був підготовлений лист до КМУ та Президента України з проханням виправити ситуацію та нормалізувати роботу підприємств галузі.